What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

(Mr.Computer) Unboxing παιχνιδιών, Reviews & CRT Gameplay σε πραγματικό Hardware

turrican

Too Retro to post!
Comrade
Τα είπες όλα!
Το είχα διαβάσει στο Pixel!
To αγόρασα πρωτότυπο!
Στη δική μου συσκευασία (αν θυμάμαι καλά) υπάρχει ένα αυτοκόλλητο που αναφέρει ότι έχει βραβευτεί για τις πιο γρήγορες 3D ρουτίνες!
Ο ήχος στον Atari όπως τα είπες, χωρίς φαντασία, αδιάφορος έως εκνευριστικός!

Mr.Computer

Retro Starter
Comrade
@turrican
Χεχε, η ίδια ιστορία και στη δική μου περίπτωση! Λόγω PIxel το πήρα, αλλά ΄ήταν όντως ωραίο τελικά.
Αυτό με το αυτοκόλλητο που λες, δεν το θυμάμαι. Δεν πρέπει να υπήρχε στο δικό μου (Amiga version), εκτός κι αν το έχω ξεχάσει, γιατί το έχασα το 1997 μαζί με μερικά ακόμη ορίτζιναλ κι άλλα πράγματά μου. Αυτό στο βίντεο το είχα πάρει από ebay γύρω στο 2005 γι' αντικατάσταση. Δεν είναι το δικό μου.

Mr.Computer

Retro Starter
Comrade

A-10 Tank Killer. Ένας εξομοιωτής πτήσης από την Dynamix (Sierra). Το βίντεο περιέχει unboxing, μία σύντομη σύγκριση μεταξύ των εκδόσεων για Amiga και PC και παίξιμο μιας αποστολής σε Amiga 1200 με Blizzard 68030.
Αυτό, όπως και το Birds of Prey, το είχα αγοράσει χωρίς να έχω διαβάσει review. Όμως αυτή τη φορά την πα΄τησα γιατί δεν ήταν αυτό που περίμενα, καθώς υστερούσε σε ρεαλισμό, αν και διέθετε κα΄ποια καλά στοιχεία όπως το λειτουργικό VVI. Τα γραφικά πάντως, μου άρεσαν αρκετά.

Always Somewhere

Retro Mentor
Comrade
Πάντως έχει ωραία γραφικά και ότι πρέπει για αρχάριους πιλότους σαν και μένα! :lol:

Μου φάνηκε πιο εύκολο στο gameplay απο ότι τα αλλα flight simulator που έχεις παρουσιάσει.

Ίσως να είναι η ιδέα μου ή να είναι αυτό που γράφεις ότι υστερεί σε ρεαλισμό αρα και σε δυσκολία (το γράφω με το σκεπτικό ότι όσο πιο ρεαλιστικό είναι ένα παιχνίδι flight simulator τόσο πιο δύσκολο γίνεται και φυσικά χρειάζεται πιο έμπειρο gamer).

Last edited:

Mr.Computer

Retro Starter
Comrade
@Always Somewhere
Ναι, έχεις δίκιο όσο λιγότερα πρα΄γματα εξομοιώνει, τόσο λιγότερα πρέπει να λαμβάνεις υπ' όψιν σου όταν παίζεις.
Έχει κάποια ωραία χαρακτηριστικά όπως ο υπολογισμός της άντωσης, όμως πολλά πράγματα είναι υπερβολικά πχ turn rate ΄κτλ ή απλοποιημένα όπως πχ τα όπλα. Παίζει ρόλο και το ότι σε αναγκάζει να πετάς πολύ χαμηλά.
Γενικώς είναι μεν εύκολο παιχνίδι, αλλά ο χειρισμός του είναι λίγο περίεργος και σε κάποιες φάσεις παραείναι γρήγορο, οπότε άμα πέσουν και τα fps ίσα που προλαβαίνεις ν' αλλάξεις στόχους.
Πάντως έχει ωραία γραφικά αν έχεις CPU να τα βάλεις το τέρμα.

Mr.Computer

Retro Starter
Comrade

Precious Metal, από την Ocean. Μια συλλογή τεσσάρων παιχνιδιών, που ενδεχομένως θυμάστε απ' τη διαφήμιση στα Pixel του 1989.
Τα παιχνίδια είναι τα γνωστά και πολύ καλά, Captain Blood, Arkanoid 2, Xenon και Crazy Cars (Super Hang On στον ST... σας έφεξε πάλι, Αταράδες! :))
Το βιντεάκι δείχνει unboxing, μια σύντομη παρουσίαση κι ως συνήθως, CRT Capture του κάθε παιχνιδιού σε πραγματική Amiga 500.
Αυτό δεν το είχα αγοράσει στην εποχή του, αλλά το πήρα από eBay γύρω στο 2008, λόγω αποθημένου από τη διαφήμιση.
Πάντως, μου αρέσει καλύτερα το εξώφυλλο του ST με το μηχανάκι αντί για το αυτοκίνητο.

Mr.Computer

Retro Starter
Comrade

Maniac Mansion. Tο πρωτοποριακό Point & Click adventure της LucasFilm Games για την δημιουργία του οποίου κατασκευάστηκε η γνωστή SCUMM Engine (Script Creation Utility for Maniac Mansion). Το βίντεο περιέχει Unboxing της έκδοσης για Amiga, διάφορες πληροφορίες πάνω στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και σύγκριση μεταξύ των εκδόσεων για Commodore 64, Apple 2, Amiga, Atari ST, IBM PC και Nintendo.

Είχα δει κάποια screenshot στο Pixel, χωρίς να δώσω ιδιαίτερη βάση και μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ήταν θρίλερ, μάλλον λόγω και του τίτλου.
Επίσης, βλέποντας το κουτί από σχετική απόσταση στα κομπιουτεράδικα διατηρούσα αυτήν την εντύπωση, μάλλον λόγω της περίεργης φάτσας στο background.
Το είχα στα υπ'όψιν, οπότε μια μέρα πήγα και το αγόρασα. Ποια χρονιά ήταν δεν μπορώ να θυμηθώ, αλλά σίγουρα πριν το '95.
Στο σπίτι το βγάζω από τη σακούλα και τότε ήταν που κοιτάζοντας από κοντά το εξώφυλλο κατάλαβα πως δεν ήταν αυτό που περίμενα κι άρχισα ν' ανησυχώ.
Όταν όμως το άνοιξα και είδα την αφίσα του πίνακα ανακοινώσεων μπήκα αμέσως στο κλίμα του παιχνιδιού, που ήταν τύπου νεανικής ταινίας με σχολεία.
Τελικά ήταν εξαιρετικό και ως παιχνίδι και ως πακέτο συνολικά. Ένα απ' τ' αγαπημένα μου adventure!

Always Somewhere

Retro Mentor
Comrade
MEGA REVIEW!!!

Μου άρεσε πολύ αυτό το review και το είδα δύο φορές!!

Είχα το MM στην έκδοση για CGA και μου άρεσε εκεί πολύ, δεν το τελείωσα ποτέ μου και παρόλο που το είχα αργότερα στην Amiga που είχε καλύτερα γραφικά και ήχο δεν το άγγιξα ποτέ!

Δεν ξέρω αλλα όταν σκέφτομαι adventure point and click, Sierra, lucasarts κτκ μου έρχεται στο μυαλό μονο να τα παίζω σε DOS με την ταπεινή CGA και το beep beep ηχο απο το ηχείο.

Πάω να βάλω emulator τώρα να το παίξω σε DOSγ γιατί με πωρωσες με το review σου! :)

Mr.Computer

Retro Starter
Comrade
@Always Somewhere
Καλά θα κάνεις! Αφού είναι παιχνιδάρα... ό,τι πρέπει γι' απόγευμα.
Εγώ το είχα τερματίσει γιατί με είχε συνεπάρει η ατμόσφαιρα και δεν ξεκολλούσα. Γενικώς τα point & click τα έχω συσχετίσει με την Amiga, αφού πριν απ' αυτήν ήμουν σπεκτρουμάς. Σε ΧΤ και 286 είχα παίξει μερικές φορές μεν, αλλά δεν έτυχε ποτέ κάποιο adventure.