What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Pen and Paper Παιχνίδια Ρόλων ;

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Έχει ασχοληθεί ποτέ κανείς ;

Εγώ είχα την τύχη, μεγαλώνοντας να κάνω παρέα με 2-3 άλλα άτομα, με τα οποία είχαμε την ίδια τρέλα. Να μαζευόμαστε Παρασκευή/Σάββατο βράδι και να *λιώνουμε* κυριολεκτικά πάνω σε αυτά τα επιτραπέζια φαντασίας. Αν και το αρχικό μικρόβιο, μεταφέρθηκε απο τα RPG παιχνίδια των υπολογιστών και απο τα τότε Βιβλία της Δημοτικής Βιβλιοθήκης (Τολκιν, Μοναχικός Λύκος, κτλ) δεν ήταν δύσκολο να κάνουμε την μετάβαση. Ακόμα και σήμερα, πιστεύω οτι η αίσθηση που δίνει μια καλή συνεδρεία δεν μπορεί να ξεπεραστεί απο κανένα cRPG / MMORPG.

Εμείς λοιπόν, στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο, παίζαμε Advanced Dungeons and Dragons (2nd Edition). Και απο Campaign Settings ? Forgotten Realms φυσικά, λίγο Dark Sun και άπειρο Dragonlance. Για μένα και τότε η οικονομία δεν ήταν απο τις καλύτερες - οπότε το να αγοράζω βιβλία/υλικά/παιχνίδια πάνω σε αυτά ήταν ΕΞΙΣΟΥ δύσκολο με το να αγοράζω πρωτότυπα παιχνίδια για τον υπολογιστή ή το .. Amiga Format περιοδικό! :lol: Λίγα και καλά λοιπόν, μερικά τα έχω ακόμα κρατημένα στην Βιβλιοθήκη μου - που και που μάλιστα, προσπαθώ να αγοράζω αυτά που δενμπόρεσα να πάρω τότε.

Κανείς άλλος καμμένος με σπαθιά, μάγους και δράκους ; :lol: :lol:

chriskgnr

Retro Guru
Comrade
Αν και πορωμένος και καμμένος με τα Eye of the Beholder I&II και Dungeon Master I&II στην Amiga, δεν έκανα το άνοιγμα προς τα επιτραπέζια RPGs λόγω του ότι μου φαινόντουσαν (ακομα και σημερα), πολύπλοκα. Αν και μοιαζουν να ειναι πολυ εντυπωσιακά με ολες αυτες τις κάρτες, τους χάρτες κτλ, θέλει να επενδύσεις πολλές ώρες να μάθεις τους κανόνες και οτιδήποτε άλλο σχετικό με αυτά. Οποτε φατε ματια ψάρια... :D

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Πράγματι ήθελε αρκετό χρόνο τότε - ιδίως με τις εκδόσεις εκείνων των ετών, που ήταν αρκετά περίπλοκες. Σήμερα βέβαια μετά απο 5 εκδόσεις, τα πράγματα έχουν απλοποιηθεί αρκετά, αλλά πλέον δεν υπάρχει τόσος διαθέσιμος χρόνος ΟΥΤΕ κατα διάνοια!

Τα EoB που αναφέρεις Chris, ήταν χαρακτηριστικό παράδειγμα των AD&D 2nd Edition. Πλήρης μεταφορά, όπως επίσης και τα Baldurs Gate I,II.

bloodnosewally

Retro Starter
εγω επαιζα πολυ adnd.. και ως παιχτης και ως dm.. κατεβαινα κατω στην δεριγνυ σε ενα καταστημα τον Μονοκερο και αγοραζα βιβλια.. αρχικα επαιρνα κατι επιτραπεζια στρατηγικης της avallon hill, ωσπου μια ημερα επεσε το ματι μου πανω σε ενα κουτι με τον "κομη δρακουλα" απεξω.. ρε τι πραμα ειναι αυτο λεω απο μεσα μου... τελικα ηταν το realm of terror το βασικο κουτι του ravenloft.. απο τοτε κολλισα με αυτο το συστημα και σχεδον με ολους τους κοσμους της TSR απο al-quadim, Realms, Dark Sun κτλ ..τι ειναι αυτα τα σατανιστικα που διαβαζειιιιις μου ελεγε η μανα μου χαχα!! ..ο Μονοκερος μαλιστα ειχε βγαλει και ενα περιοδικο εκεινη την εποχη το Μονoκερως, το οποιο ειχε υλη απο τα παιχνιδια φαντασιας και στρατηγικης, ρεπορταζ απο το gamesfair που γινοταν μια φορα το χρονο κτλ..εχω μερικα τευχη στο ραφι... ενα απο τευχη ειχε την sharon stone (σκιτσο) ως πολεμηστρια στο εξωφυλλο χαχαχα!! ..οτι ειχε βγει το βασικο ενστικτο τοτε... ακομη και σημερα αγοραζω βιβλια αμα βρω καμια προσφορα στο ebay και εννοειτε οτι που και που τα ξεφυλλιζω...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Έτσι ακριβώς κάνω και εγώ! Προσπαθώ σιγά - σιγά να τα μαζέψω όλα, αν και πλέον τα μεταφορικά είναι α-π-α-γ-ο-ρ-ε-υ-τ-ι-κ-α.

Φαντάζομαι θα έχεις παίξει και τα αντίστοιχα cRPG στον υπολογιστή ; Dark Sun, Ravenloft, etc ?

bloodnosewally

Retro Starter
πραγματι τα μεταφορικα ειναι ακριβα αλλα για μια στο τοσο δε πειραζει, εγω μου το εχω ταξει να παρω ολα (τουλαχιστον αυτα που με ενδιαφερουν) τοτε δε μπορουσε να γινει αυτο με χαρτζιλικι.. απο τα games ειχα παιξει αρκετα τα wake of the ravager, genies curse τα beholder σε ενα 486DX μηχαναρα..

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Πραγματικά διαμάντια cRPG όλα τους. Και εγώ τότε εναν 486DX στα 33 είχα το οποίο μετά το έκανα upgrade (με τις αντίστοιχες αλλαγές σε μητρική κτλ) στα 100 ? Sth like that :)

amiga500fan

Retro Addict
Comrade
Ομολογώ ότι δεν έτυχε ποτε να ασχοληθω με κάτι τέτοιο αλλά θα ήθελα!! :mrgreen:

Optimus

Retro Starter
Comrade
Είχε τύχει να ασχοληθώ. Είναι δύσκολο γιατί πρέπει να βρεις ομάδα και αργότερα το παιχνίδι χαλάει γιατί θέλει χρόνο και πολλοί μπορεί να μην διαθέτουν. Οπότε παίζαμε κάποιες φορές, φτιάχναμε χαρακτήρα, τελείωναμε 1.5 αποστολές, φτάναμε level 2-3 και μετά εξαφανιζόντουσαν όλοι. Οπότε δεν έχω παίξει σοβαρά campaign και δεν έχω ανεβάσει υψηλά κανέναν χαρακτήρα. Αλλά από τα λίγα που παίξαμε μάθαινα μανιωδώς τους κανόνες, μου άρεσαν τα ζάρια, τα rules, κλπ. Δεν ενδιαφερόμουνα τόσο για role playing παραδόξως, δεν πορωνόμουνα να κάθομαι να βάφω φιγούρα, να καίω το character sheet με αναπτήρα για να φαίνεται σαν scroll, να γράφω ολόκληρο story background του χαρακτήρα, να δένομαι με αυτόν και άλλα τέτοια που κάνανε οι περισσότεροι. Απλώς μου άρεσαν τα technicalities, τα γεωμετρικά ζαράκια (pythagorean solids), οι όροι saving throws, thac0, κλπ. Εκνευρίζομαι όταν πολύς κόσμος νομίζει πως το χαμηλό AC είναι χειρότερο και είχα σχεδόν μαλώσει με τον dungeon master για ένα rule. Τόσο πόρωση είχα.

Μετά μελετούσα τα βιβλίο dungeon master's guide και player's guide. Πάντα έχω ένα set από ζάρια σε ένα κουτάκι. Πήρα και το Critical Hit led die πρόσφατα. Χαίρομαι να παίζω D&D based RPGs στο PC γιατί μου είναι γνώριμα κάποια από τα rules, ξέρω τι να προσέξω όταν φτιάχνω χαρακτήρες και μετά τι spells να πάρω, πια όπλα σκίζουν και τι παίζει με κάθε κλάση ή race.

Βασικά έχω παίξει 2nd edition rules αλλά κάποτε ο αδερφός μου είχε πάρει 1st edition αυτό. Ακόμα θυμάμαι το όνομα του μάγου, Zanzer. Ήθελα να κάνω και πίστα Doom με όλο τον χάρτη του dungeon (έκανα μισή και το παράτησα). 3.5 rules δεν ξέρω ακριβώς, αλλά έπαιζα κανά δύο RPG πρόσφατα που βασίζονται και είδα λίγο κάποιες διαφορές.

Hellraiser

Retro Enthusiast
Comrade
Τι μας θυμισες ρε φιλε....τοτε που δεν υπηρχε το ιντερνετ και το facebook και περιμεναμε να ερθει το ΣΚ να μαζευτουμε σε καποιο σπιτι η παρεα και να παιξουμε μια καινουρια περιπετεια.

Με τις φιγουρες μας που τις βαφαμε εμεις,με τον DM να προσπαθει να μας βαλει στο κλιμα....

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Hellraiser said:
Τι μας θυμισες ρε φιλε....τοτε που δεν υπηρχε το ιντερνετ και το facebook και περιμεναμε να ερθει το ΣΚ να μαζευτουμε σε καποιο σπιτι η παρεα και να παιξουμε μια καινουρια περιπετεια.

Με τις φιγουρες μας που τις βαφαμε εμεις,με τον DM να προσπαθει να μας βαλει στο κλιμα....

Έτσι ακριβώς! Περιμέναμε να έρθει η Παρασκευή για να κλειδωθούμε με τον DM σε ένα σπίτι! Κατεβασμένα ρολά και μόνο ο ντελιβεράς μας έβλεπε! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

spyros.s

Retro Enthusiast
Comrade
Εγώ ποτέ δεν έπαιξα τέτοια παιχνίδια...εκείνη την εποχή δεν καταλάβαινα τι το ιδιαίτερο είχαν.
Το μόνο σίγουρο ήταν ότι το κοινό τους ήταν φανατικό και ότι ήταν εθισμένοι σε αυτό!
Προσπάθησα αργότερα ν' ασχοληθώ λίγο με τα αντίστοιχα παιχνίδια στους υπολογιστές όμως και πάλι δεν τα κατάφερα!
Γούστα είναι αυτά και φυσικά είναι σεβαστά!