Pierre Auguste Renoir.

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,959
18090

Το συγκεκριμένο ζωγραφικό θέμα: "πρόγευμα των κωπηλατών" το είχαμε στο πατρικό μου σπίτι.
Το χάζευα κάθε μέρα, αφού έτρωγα μπροστά σε αυτό, έπαιζα μπροστά σε αυτό, και κοιμόμουν με αυτό (εντάξει μη τρελαθούμε, δε κοιμόμουν).

Αυτή η εικόνα δηλαδή, ήταν πολύ οικεία σε εμένα.
Αργότερα, μετά από χρόνια, το έργο μεταφέρθηκε στο σπίτι του παππού και της γιαγιάς, στο χωριό, στολίζοντας (μέχρι σήμερα) ένα τοίχο του σπιτιού, μεταλαμπαδεύοντας έτσι την "αναγέννηση" και στον "ημιάγριο" μόριά.

Όταν αργότερα μεγάλωσα και όριζα πια τον εαυτό μου, ανακάλυψα με έκπληξη ότι υπήρχε επίσης και σε πολλά σπίτια συνομηλίκων μου!

Δε ξέρω τι γινόταν τελικά με όλους αυτούς τους ιμπρεσιονιστές, αλλά μάλλον είχε γεμίσει ο τόπος με δαύτους.

Κάθε ελληνικό σπίτι (του 1970-80) που σέβονταν τον εαυτό του, είχε τουλάχιστον και ένα "Ρενουάρ".
Επίσης, κάθε παιδί που τους χάζευε, απέδιδε στους χαρακτήρες ταυτότητα συγγενικών του προσώπων.
(Αυτός είναι ο θείος, αυτός είναι ο νονός κ.τ.λ). Μεγαλείο!

Σήμερα (νοσταλγός του ροκ εντ ρολ )ζώντας σε μια άλλη εποχή, και αποκομμένος από την τέχνη, προσπαθώ απελπισμένα να ισορροπήσω.

Αυτό όμως, αυστηρά μέχρι χθες, αφού η γυναίκα μου (ναι, είχε και αυτή ένα ίδιο στο πατρικό της) και η κόρη μου (ναι, τώρα έχει και αυτή ένα στο πατρικό της), μου έκαναν αυτό το ασύλληπτο δώρο! Μια ψηφιακή - πάμφθηνη αντιγραφή του κορυφαίου έργου της ανθρωπότητας (αφού έχει το θείο και τον νονό).

Γουστάρω τρελά!
Είναι ρετρό!
Τίποτα δεν άλλαξε τελικά. :p:p:p

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,151
@turrican Την συγκεκριμένη εικόνα με τους κοπηλατες την θυμάμαι να πωλείται σε παζλ. Η εταιρεία που έβγαζε τα παζλ είχε ολόκληρη σειρά με παζλ μεγάλων ζωγράφων της παλιάς εποχής.

Έχουμε και εμείς ένα τέτοιο πίνακα όπως το περιγράφεις..

18091

Τον πίνακα αυτόν τον θυμάμαι από πολύ μικρός (αρχές 1980) κρεμασμένο στο σαλόνι του εξοχικού μας (συγκεκριμένα στο πατρικό της μητέρας μου στη Χίο) που πηγαίναμε διακοπές κάθε καλοκαίρι.
Θυμάμαι όπως και εσύ να τον παρατηρώ παίζοντας, τρώγοντας και το βράδυ με την απόλυτη ησυχία πριν πάω για ύπνο.

Πάντα παρατηρούσα την αγριάδα του και τις ρυτίδες στο πρόσωπο του και δεν καταλάβαινα γιατί ήταν έτσι... Τι τον είχε κάνει έτσι σκληρό στο βλέμμα... μετά από χρόνια όμως κατάλαβα τι τον είχε κάνει έτσι... και το μήνυμα που έδινε ήταν η σκληρή ζωή!

Ο ζωγράφος του πραγματικού πίνακα είναι άγνωστος και χρονολογειται ότι ζωγραφίστηκε κάπου το 1800 (δηλαδή πρόσφατα :) ).

Το εχω αναφέρει και σε άλλο site πριν πολλά χρόνια όπου τελικά κάποιος δράκουλιαρης... :whistle: μου βρήκε παραπάνω πληροφορίες..

Τον πίνακα αυτόν τον έβλεπα αργότερα και σε άλλα σπίτια σε κέντημενο πίνακα και σε ζωγραφιές από διάφορους ζωγράφους.

Το σκοπό τους πάντως οι πίνακες αυτοί τον έχουν πετύχει και στοιχειώνουν τις αναμνήσεις μας με το διαχρονικό τους στυλ!

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,959
Χα!Χα!Χα! ;):thumbup::thumbup::thumbup:
Βρε φίλε έκανες διάνα!
Τον "καπετάνιο με το τσιμπούκι" (δε ξέρω πως το έλεγαν), τον συναντούσα παντού (ιατρεία, ξενοδοχεία, εστιατόρια)!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,344
Χε!Χε!Χε! Αναγεννησιακό Retro in full glory για τον turri και Σουηδός Ψαράς για τον Βαγγέλη (πάνω που ήμουν κι εγώ έτοιμος να τον ξετρυπώσω ;) )

Εικόνες γνώριμες που κουβαλάν χιλιάδες αναμνήσεις...Έχω κι εγώ παρόμοια (αντίγραφα που μου διαφεύγει ο original καλλιτέχνης) που ελπίζω κάποια στιγμή να ανεβάσω κι εδώ

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,959
Χε!Χε!Χε! Αναγεννησιακό Retro in full glory για τον turri και Σουηδός Ψαράς για τον Βαγγέλη (πάνω που ήμουν κι εγώ έτοιμος να τον ξετρυπώσω ;) )

Εικόνες γνώριμες που κουβαλάν χιλιάδες αναμνήσεις...Έχω κι εγώ παρόμοια (αντίγραφα που μου διαφεύγει ο original καλλιτέχνης) που ελπίζω κάποια στιγμή να ανεβάσω κι εδώ
Μη μου πεις Geo ότι έχεις και εσύ το Σουηδό ψαρά; :emoji_art: :oops:

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,959
Όχι αλλά είχα σίγουρα την : "Ballet Dancing" του Degas και μερικές ακόμη που θα ανεβάσω σιγά σιγά ;)
AAA!!! Είστε ψαγμένοι εκεί πάνω! :p