Portable emulation consoles, η εμπειρια σας.

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
23
Γιατρέ επειδή το upload μου είναι για κλάματα το κλείνω να ανεβάσω άλλα πράματα και στις 3 το μεσημέρι που ο giacomo θα ανοίξει το pc του ξανακατεβάζουμε

giacomo

Retro Starter
Reaction score
2
Μολις ξεκινησει και σας βγει η οθονη επιλογης συστηματος, εχοντας ΗΔΗ συνδεδεμενες ολες τις συσκευες ελεγχου (πληκτρολογιο, χειριστηρια) παταμε ενα κουμπι του πληκτρολογιου για να ρυθμισουμε πρωτα αυτο και μετα με το εντερ διαλεγουμε να ρυθμισουμε και τα αλλα. Αυτη η ρυθμιση εχει να κανει ΜΟΝΟ με το προγραμμα εξομειωσης και ΟΧΙ με τα παιχνιδια οταν τα τρεχει. Για να ρυθμισουμε τη λειτουργια των χειριστηριων κατα το παιχνιδι πρεπει να ΒΓΟΥΜΕ απο την εξομειωση με το F4 κα να γραψουμε:
cd RetroPie-Setup
sudo ./retropie_setup.sh
Ξεκινα ενα προγραμμα που εχει την επιλογη ρυθμισης των χειριστηριων (γινεται για καθε ενα χωριστα εκτος εαν ειναι ιδια μεταξυ τους)
Η επιλογη ειναι Registrer RetroArch controller
Μας ζητα να πατησουμε τα κουμπια με τη σειρα που θελει, εαν καποιο δεν υπαρχει, π.χ αναλογικος μοχλος, απλα δεν παταμε τιποτα και προχωρα μονο του με μερικα δευτερα.

giacomo

Retro Starter
Reaction score
2
Τελος, αφου βγουμε απο το προγραμμα ρυθμισης γραφουμε exit και ξαναξεκινα ο εξομειωτης.

giacomo

Retro Starter
Reaction score
2
Βγαινουμε απο τα παιχνιδια με το esc. Η πλοηγηση στο μενου ειναι πανευκολη. Εαν ψαξετε για Emulation Station στο δικτυο θα βρειτε εκτενεστατους οδηγους. Αυτα για τωρα. Ελπιζω να σας αρεσει η συλλογουλα.

giacomo

Retro Starter
Reaction score
2
Ηδη ο πρωτος seeder ειναι γεγονος. Βοηθηστε με με τις κριτικες σας, δωστε γνωμη και προτεινετε βελτιωσεις ή προβληματα που διαπιστώσατε. :)

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
23
Φίλε μου εγώ δεν έχω Raspberry Pi να το δοκιμάσω. Αλλά μιας που το κατέχεις για πες μου.
Αυτό δουλεύει σε άλλα τέτοια κατζετάκια ή μόνο στο Raspberry Pi?
Επειδή ψήνομαι να αγοράσω ένα, παίζει χωρίς πρόβλημα τα .mkv?

giacomo

Retro Starter
Reaction score
2
Θεωρητικα δεν ειναι αποκλειστικο του Raspberry. Ειναι διανομη Linux με εγκατεστημενη μια εφαρμογη εξομοιωσης και ολα τα απαραιτητα (bios, configs etc) που απαιτουνται για να λειτουργησουν τα παιχνιδια. Δεν το εχω δοκιμασει αλλου αλλα στην εικονα που κατεβασες δεν εχω οδηγους για κατι αλλο εκτος απο ρασμπερυ. Παντως, αν αποφασισεις να παρεις ενα, δεν θα το μετανοιωσεις. Και φυσικα ειναι media player με πληρη υποστηριξη για ο,τι θελεις. Οταν το παρεις ενα, στειλε μειλ να σου εξηγησω πως να το μετατρεπεις σε οτιδηποτε θες.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,851
Καλημερούδια! Εγώ περιμένω με αγωνία το 1ο μου Pi B+ για να το δοκιμάσω! Το καλό με αυτά τα debian είναι οτι σχετικά εύκολα θα παίξει και Out-of-the-box το Wireless XBOX 360 controller που σκοπεύω να συνδέσεω πάνω! Συνήθως με αυτά το μόνο πρόβλημα είναι το αριστερό analog που δεν παίζει καλά - αλλά με τα ρετρο-παίχνιδα αυτά δεν χρειάζονται! :lol: :lol:

giacomo

Retro Starter
Reaction score
2
Εγω το δικο μου το πηρα απο το itsmart στη Δαφνη. Ετοιμοπαραδοτο. Εσυ απο που παραγγελνεις? Ολα τα controllers πρεπει να γινονται registration με τον τροπο που εγραψε. Εχει και επιλογες για καποια εξειδικευμενα.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,851
Αποτο netop το έχω παραγγέιλει!

Ελπίζω να τα καταφέρει και στα 1080 mkv playback το Β+!

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
23
Για δώστε κάνα link ρε παιδιά? Το πήρατε πακέτο με κουτάκι και τα σχετικά?

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,851
netop.gr

εγώ το πήρα σκέτο με τροφοδοτικό μόνο.

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
23
If you are seeing this message, the website for netop.gr is not available at this time.
Τους έκλεισες το μαγαζί ρε γιατρέ :lol:

angel_grig

Retro Enthusiast
Reaction score
26
Νικο εχω ενα rpi model B ...εαν θες στο στελνω....

giacomo

Retro Starter
Reaction score
2
ο γαμπρος μου το πηρε απο το μαγαζι που σας ειπα. Εχει και σελιδα itsmart.gr και το δινει με ολα τα κομφορ, μεχρι και την καμερα για οποιον θελει. Ειναι ευγενεστατοι, μας το εστειλαν με απλο τηλεφωνημα.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,851
angel_grig said:
Σου στέλνω εγώ PM χιχιχι! Απο ότι είδα τελικά το B+ πέραν των εξτρα USB Και του λιιιγο καλύτερου ήχου, είναι το ίδιο στα Specs!

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
23
dR_wH0 said:
angel_grig said:
Σου στέλνω εγώ PM χιχιχι! Απο ότι είδα τελικά το B+ πέραν των εξτρα USB Και του λιιιγο καλύτερου ήχου, είναι το ίδιο στα Specs!
Αλήτη γιατρέ :whip:
Άστο ρε θα το πάρω και θα το βγάλω στο ρετρογουόλντ στα 150€ μαζί με gotek :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,851
Αλήτη πάλι θές να φάς γαλοπούλα γεμιστή με αγριογούρουνο εεε ε;;;;; :lol: :lol: :lol:

giacomo

Retro Starter
Reaction score
2
Λοιπον, δοκιμασε κανεις την εικονα; Καμμια ιδεα; Καμμια προταση; :)