SOLDERING IS EASY

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,481
Μα πως το κάνουν όλοι και φαίνεται τόσο εύκολο; Μα κάπως έτσι!
Η συγκόλληση είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της συντήρησης και ανάστασης των μηχανημάτων μας. Ο κάτοχος της "απαγορευμένης" γνώσης, γίνεται διαχρονικά δέκτης, τεράστιας εκτίμησης και θαυμασμού μέσα στην κοινότητα. Θεωρείται περιζήτητος, και (το κυριότερο) ανεξάρτητος - αυτόφωτος. Αν κάποια στιγμή λοιπόν, νιώσατε να εξαρτάστε σε επικίνδυνο βαθμό από τους άλλους, αυτή είναι η ευκαιρία σας! Πιάστε το κολλητήρι, εξοικειωθείτε μαζί του, και μέσα από αυτόν τον επεξηγηματικό, απλό οδηγό ("For Dummies"), κάνετε τα πρώτα σας βήματα στην ηλεκτρονική! Τίποτα δε θα είναι πια ίδιο! Θα γίνετε της συγκολλήσεως, ή θα παραμείνετε της προσκολλήσεως; :p

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,988
Πολύ ωραία προσπάθεια και πολύ ωραία ιδέα το κόμικ...Εγκρίνω ;-)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,481
Πλάκα- πλάκα, τώρα κατάλαβα τι ακριβώς πρέπει να κάνω!
Μένει τώρα να βγάλω το σκιλ μου, επάνω στην πλακέτα (λέω να αρχίσω από Amiga) :p

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,481
Έχουν πιάσει τα "ραντάρ" μου, τον dR_wH0 να τολμάει ιδιαίτερα σε αυτόν τον τομέα τελευταία!

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,258
κολαω με το κολλητηρι απο 10 ετων τοτε ειχα παρει τον πρωτο
μου πομπο σε σμαρτκιτ.απο τοτε κι ακομα σημερα μπορω να σου πω οτι μαθαινω.

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
635
Ωραία ήρθε η ώρα να κάψω κανα board... :lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
438
Πολύ όμορφη παρουσίαση Turri.... φορβερό το 'soldering comic'
Tί θα λέγατε να οργανώναμε ενα live μάθημα soldering μέσω Youtube κλπ?

Last edited:

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
635

Τέλειο να μάθουμε και μεις τίποτα μπας και φτιάξουμε κανα καλώδιο και χαρούμε λίγο!!:D:D:D

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,481
Χρειαζόμαστε πράγματι ένα γερό μάθημα!!!
Θέλω να γίνω ο καλύτερος!!!
(Πλάκα -πλάκα, ωραία δε θα ήταν εσείς που το κατέχετε το άθλημα, να μας δείξετε μερικά βασικά (Θερμοκρασία κολλητηριού, πως ξεκολλάμε ένα πυκνωτή, πως διορθώνουμε κομμένες διαδρομές, τα είδη του καλάι κτλ).

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Χαχαχα φοβερό το κόμικ!!!!!Turri να φανταστώ οτι η μετάφραση είναι δική σου ;

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Όσο για τους οδηγούς YB παιδιά, είναι ωραία ιδέα στην "σφαίρα" του παρεϊστικου και του χαβαλέ! Έτσι κάτι μεταξύ μας!!

Γιατί όποιος πραγματικά θέλει να ασχοληθεί και να μάθει το ΥΒ έχει ήδη ΠΑΡΑ πολλά βίντεο απο μάστερς του soldering για να μάθετε! Οπότε μην περιμένετε....βούρ στον πατσά!!!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,481
Χαχαχα φοβερό το κόμικ!!!!!Turri να φανταστώ οτι η μετάφραση είναι δική σου ;
Ούτε με σφαίρες!!!
(Παραμένω όμως κορυφαίος συγκολλητής) :cool:

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
438
@drwho σκεφτόμουν κατι σε e-class! Real time voice chat . Δυστυχως το YT δεν παρεχει real time voice chat. Ξερετε καμια πλατφορμα για να στησουμε δωρεαν video live με live voice chat!

riscknight

Retro Enthusiast
Reaction score
245
Μικρος Επιστημονας και smart kit - ετσι δεν τα ελεγαν? Ολα τα λεφτα σχεδον για μεγαλο χρονικο διατημα πηγαιναν στις 'πλακετουλες'.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
@drwho σκεφτόμουν κατι σε e-class! Real time voice chat . Δυστυχως το YT δεν παρεχει real time voice chat. Ξερετε καμια πλατφορμα για να στησουμε δωρεαν video live με live voice chat!
Τώρα το πάς σε άλλο επίπεδο. Νομίζω ένας συνδυασμός YB live streaming μαζί με κάποιο voice chat πρόγραμμα τύπου TeamSpeak είναι αυτό ακριβώς που χρειαζόμαστε.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,481

Στο ίδιο μήκος κύματος και το παραπάνω video, είναι επεξηγηματικό προς τους αρχάριους!
(Παρατηρώ ότι κανένας δε χρησιμοποίησε την κρέμα κόλλησης για καλάi...γιατί; )

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,988
Ακριβώς ίδιο κολλητήρι έχω...Κρέμα κόλλησης; Πφφφ....:D:lol:
Εξάλλου το είδος από καλάι που χρησιμοποιούμε πλέον περιέχει εσωτερικά κολοφώνιο όπως αναφέρει και στο video

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Ακριβώς ίδιο κολλητήρι έχω...Κρέμα κόλλησης; Πφφφ....:D:lol:
Εξάλλου το είδος από καλάι που χρησιμοποιούμε πλέον περιέχει εσωτερικά κολοφώνιο όπως αναφέρει και στο video
To οποίο όπως λέει και ο φίλτατος John Gammell δεν επαρκεί για να γίνει μια σωστή κόλληση και είναι φρόνιμο, ιδίως για through-hole components, να τηρούμε πιστά την χρήση επιπλέον κολοφωνίου, κατα προτίμηση σε no-clean liquid form (και όχι τζελ). Ιδίως στα through-hole μας ενδιαφέρει ΑΜΕΣΑ η καλή πλήρωση του βαρελιού (της τρύπας ντέ!) - καλή όντως κάτι παραπάνω απο το 75% κάτι που επιτυγχάνεται ΣΙΓΟΥΡΑ με έξτρα flux :)

Υ.Γ : Ξέρω οτι είμαι ο τελευταίος "ειδικός" στις κολλήσεις λόγω προφανούς ελλειπής άσκησης και εξάσκησης σε σύγκριση με μάστερ βρυκόλακες και ΣΙΑ - παρόλα αυτά, επείδη ένας άσχετος επικαλείται τον Gammell, αυτό δεν ακυρώνει την ορθότητα των οδηγιών του! Χιχιχιχι!