Street fighter VS Mortal kombat

Street Fighter VS Mortal Kombat

• Street Fighter

Votes: 10 66.7%
  • Mortal Kombat

Votes: 5 33.3%

• Total voters
    15

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,139
Δυο ονοματα θρυλοι στον χωρο των videogames,δυο απο της κορυφαιες αν οχι οι κορυφαιες σειρες fighting που εχουν γιννει τα παντα και εχουν κυκλοφορησει δεκαδες παιχνιδια οπως εχουν γιννει και ταινιες αλλα και σειρες.Δυο σειρες που ολοι της γουσταρουν αλλα απο την αλλη εχουν εκτος απο φανατικους φιλους και φανατικους εχθρους.Δυο σειρες που εχουν γραψει ιστορια με χρυσα γραμματα ολα αυτα τα χρονια και δισεκατομυρια ωρες gaming σε εκατομμυρια gamers.

Aπο την μια εχουμε την σειρα street fighter με δεκαδες χαρακτηρες,εχουμε ενα παιχνιδι με τελεια ισοροπια οσον αφορα την απλοτητα και την τεχνικη,ενα παιχνιδι με βαθος και παρα πολλες κινησεις που σε συνδιασμο με τους πολλους χαρακτηρες δημιουργουν εναν φοβερο συνδιασμο.Απο την αλλη εχουμε την σειρα Mortal kombat που μπορει να εχει λιγοτερες κινησεις,λιγοτερους χαρακτηρες και μικροτερο βαθος στο gameplay που κατα πολλους ειναι πιο χοντροκομμενο και πιο απλο με πολυ λιγοτερες κινησεις αλλα απο την αλλη εχουμε Fatality,animality,babality,friendship,pit fatality,stage fatality και κυριως αιμα η για την ακριβεια πολυ αιμα και βια εναντι των street fighter που απο μονα τους για πολλους ειναι ικανα να νικησουν κατα κρατος αυτη την μαχη για την καλητερη fighting σειρα μεταξυ Mortal kombat και street fighter.

Εγω την ψηφο μου την εριξα στην σειρα SF οχι γιατι δεν γουσταρω τα MK αλλα γιατι τα εχω λιωσει πολυ περισσοτερο απο τα MK λογο του οτι στο χωριο μου οσο απιστευτο και αν ακουγεται δεν εφεραν ποτε καποιο MK ενω SF εχουν φερει κατα καιρους τα παντα αλλα και γιατι τα θεωρω πιο ολοκληρωμενα παιχνιδια που βασιζονται περισσοτερο στην στρατηγικη σε σχεση με τα MK.Γουσταρω fatality,animality,babality κλπ αλλα μεχρι εκει γιατι αν θελησω να παιξω να γουσταρω αυτο θα γιννει πολυ πιο ευκολα με καποιο SF παρα με καποιο MK.

Ποια σειρα θεωρειται καλητερη γενικοτερα αλλα και ποια απο της δυο αυτες σειρες θεωρειται οτι προσφερε τα περισσοτερα στον χωρο των videogames και των fighting παιχνιδιων;

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
634
Mortal Kombat και τα μυαλά μπλέντερ!!!!! :D:D:D:D

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,550
Mortal Kombat και για μένα!

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
448
Ε ναι Street Fighter και για μένα. Είναι ίσως το καλύτερο Fighting game ever μετά το Kasumi Ninja :p

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,550
Οι άλλοι που είναι??? Ψήφο τώρα! Άιντε γιατί το Mortal Kombat μένει πίσωωωωω :eek::D

stabill

Retro Starter
Reaction score
78
Από τα πιο δύσκολα poll, έχω "προσπαθήσει" πολλές φορές να βρω πιο από τα 2 είναι καλύτερο, παίζοντάς τα σε όσα formats και μηχανήματα (σχεδόν) έχουν βγει...Τελικά επέλεξα Street Fighter αλλά με ελάχιστη διαφορά...

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,139
Αιντεεεεεεεεεεεεεεεε λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε γαζωνει το Street Fighter με 5-2 :cool::cool::cool::cool::cool:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,550
Φτου ρεεε...Mortal Kombat κανείς βρε αδερφια; Μα που ειναι εκείνος ο @subzero79 ;:D

mike

Retro Member
Reaction score
159
SF.
Εκεινη την εποχη το ΜΚ ηταν πιο ουαου, αλλα διαχρονικο ειναι το gameplay του SF.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,698
Street Fighter...
Και τα δύο μου αρέσουν, δεν έχω σαφή προτίμηση σε κάποιο, ελάχιστο προβάδισμα στο SF :
- μου κάνει πιο "κλικ" σαν ατμόσφαιρα
- από αντίδραση γιατί η ταινία Mortal Combat ήταν τεράστια, απίστευτη, απόλυτη, αδιαμφισβήτητη "πατάτα"...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,550
- από αντίδραση γιατί η ταινία Mortal Combat ήταν τεράστια, απίστευτη, απόλυτη, αδιαμφισβήτητη "πατάτα"...
Το like πάει στην πατάτα που με βρίσκει 100% σύμφωνο!:confused::D ...και ουχί στον μαχητή των δρόμων!:D

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
448
Street Fighter...
Και τα δύο μου αρέσουν, δεν έχω σαφή προτίμηση σε κάποιο, ελάχιστο προβάδισμα στο SF :
- μου κάνει πιο "κλικ" σαν ατμόσφαιρα
Μάλλον δεν έχεις δει τον Βαν Νταμ στο ρόλο του Guile και τον Ryu φλώρο μικροαπατεωνακο κομπάρσο. Μπροστά σε αυτό το mortal kombat είναι τουλάχιστον Αυτοκρατορία των αισθήσεων.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,698
Μάλλον δεν έχεις δει τον Βαν Νταμ στο ρόλο του Guile και τον Ryu φλώρο μικροαπατεωνακο κομπάρσο. Μπροστά σε αυτό το mortal kombat είναι τουλάχιστον Αυτοκρατορία των αισθήσεων.
Ομολογώ πως όχι...
Και απ' ότι καταλαβαίνω, ευτυχώς!

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
634
Ομολογώ πως όχι...
Και απ' ότι καταλαβαίνω, ευτυχώς!
A δεν έχεις δει τη ταινία , γι'αυτό τότε... :D:D
Το μόνο καλό της ταινίας ήταν η Kylie Minogue (Αχ αγάπη μου μοναδική, παντοτινή και εις τους αιώνας των αιώνων αμήν!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:)
Ομολογώ οτι με κέρδισε το Mortal Kombat από τη πρώτη στιγμή που είδα τον Kano να ξεριζώνει τη καρδιά του αντιπάλου του στο παιχνίδι και στη ταινία η στιγμή που.... σπόιλερ αλέρτ!!!!!

Κάνει θεαματική είσοδο ο Reptile!!!

vasilas432

Retro Enthusiast
Reaction score
250
Το Street Fighter είναι καλύτερο, με βάθος και τεχνική. Το Mortal Kombat έχει καλύτερα backgrounds και αχτύπητη ατμόσφαιρα και εξάχερο αξιωματικό. Κατα καιρούς παίζω εναλλάξ

Ibra

Retro Starter
Reaction score
169
Δεν μπορώ να δώσω απάντηση. Ζορίζομαι υπερβολικά.Με πιασε πονοκέφαλος μην αδικήσω και κανένανninja:ninja:ninja:ninja: . Ούτε για τα παιχνίδια ούτε για τις ταινίες. Τα λατρεύω το ίδιο

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,828
Αγαπάω Street Fighter και επικές μάχες με τους αγαπημένους μου χαρακτήρες Blanca, Dalsim και Chun-Li (θυμάστε μήπως πως την λέγαμε στα ελληνικά..) :whistle:

Από την άλλη το Mortal Combat ήταν εντυπωσιακό στα γραφικά, πιο εξελιγμένο αλλα και πιο δύσκολο να το παίξεις.

Είχε και πολύ βαρβαρότητα πράγμα που δεν μου άρεσε ποτε στα παιχνίδια αλλά ούτε και πουθενά αλλού.

Δαγκωτό λοιπόν στο Street Fighter :)

Last edited: