Tα Καλύτερα Ζωγραφιστικά Προγράμματα σε Amiga(DELUXE PAINT)

amiga500fan

Retro Addict
Reaction score
9
Σε μια εποχή που κυριαρχούσε η amiga εμφανίστηκαν τα καλύτερα ζωγραφιστικά προγράμματα.Θα ξεκινήσω από το παλιότερο.

H σειρά Deluxe paint με το πρώτο της πακέτο το 1985,δημιουργός ο Daniel Silva της Εlectronic Αrts.

ακολουθούν και τα μετέπειτα πετυχημένα πακέτα από τον ίδιο δημιουργό II και III

βέβαια το deluxe paint 4 ήταν το τελευταίο που υποστήριζε απλές amiga, ακολούθησαν οι εκδόσεις 4.5-4.6 για aga amiga και τελευταίο το deluxe paint V που κυκλοφόρησε μετά την χρεωκοπία της commodore το 1995,υποστήριζε true 24-bit εικόνες έφτασε μέχρι την έκδοση 5.2.

Κάποια από τα manuals
http://www.bombjack....a/applications/

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Re: Tα Καλύτερα Ζωγραφιστικά Προγράμματα σε Amiga(DELUXE PAI

Όπως σου απάντησα και εδώ
viewtopic.php?f=26&t=86&p=11302#p11302
Είναι ωραίο θέμα. Στο φόρουμ με τον καιρό θα χαθεί ανάμεσα στα άλλα ;)

A

Anonymous

Guest

Από τα πιο σύγχρονα προγράμματα, κυριαρχεί το Cloanto Personal Paint. Το είχα χρησιμοποιήσει για να επεξεργαστώ τα γραφικά για ένα παιχνιδάκι που είχα φτιάξει πριν λίγα χρόνια. Η έκδοση 6.4 υπάρχει δωρεάν στο Aminet και τρέχει μια χαρά σε Amiga 1200.

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24

Αυτά είναι προγράμματα ;)

antmagn

Retro Member
Reaction score
294
Σας βρήκα τυχαία σήμερα και είπα να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου...
Είχα την Amiga 500 με το deluxe paint IV το οποιο αν δεν απατώμαι το είχε αφιέρωμα στο pixel το 1992. Ειχα μάθει πως να κάνω ακόμη και animation καρέ καρέ. Ώρες ατελείωτες μπροστα στο μονιτορ και ολα αυτά με μια δισκέτα DD και μια δεύτερη για αποθηκεύσεις...
Μάλιστα όταν ειχα αποκτήσει PC έψαχνα τρόπο να φορτώσω εικόνες στο DeluxePaint, τέτοιος εθισμός....Φόρτωνα δισκέτες DD του PC στην Amiga με ένα πρόγραμμα που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει το όνομα του (νομίζω CrossDOS) και έκανα μεταφορά εικονων IFF στο DeluxePaint....και όλα αυτά γιατί ακομα και όταν απέκτησα PC δεν έπαψα να αγαπώ την Amiga και να πειραματίζομαι....

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Antmagn καλώς ήρθες!

Έτσι ακριβώς όπως τα λές θυμάμαι και εγώ τα παιδικά μου χρόνια. Ξόδεψα ατελείτωτες ώρες με Deluxe Paint III/IV, DigiPaint κ.ο.κ! Βέβαια τότε η μεταφορά που εσύ έκανες επιτυχώς για μένα ήταν....Άθλος του Ηρακλή! :D Αγαπάμε Amiga :) :)

Υ.Γ : Αν επιτρέπεται πώς κατέληξες και μας βρήκες ; Τι Google Search πάτησες δλδ :p

antmagn

Retro Member
Reaction score
294
Antmagn καλώς ήρθες!

Έτσι ακριβώς όπως τα λές θυμάμαι και εγώ τα παιδικά μου χρόνια. Ξόδεψα ατελείτωτες ώρες με Deluxe Paint III/IV, DigiPaint κ.ο.κ! Βέβαια τότε η μεταφορά που εσύ έκανες επιτυχώς για μένα ήταν....Άθλος του Ηρακλή! :D Αγαπάμε Amiga :) :)

Υ.Γ : Αν επιτρέπεται πώς κατέληξες και μας βρήκες ; Τι Google Search πάτησες δλδ :p
Καλώς σας βρήκα! Με έπιασε μια νοσταλγία για τα παλιά και έψαξα για τον κο Τσουρινάκη που έγραφε τις στήλες των adventure games. Έτσι με έβγαλε σε εσάς... απο εδώ ..... http://www.iamretro.gr/adventure-memories/

Έχω ακομα την A500 αλλά δεν ξέρω αν λειτουργεί.... να πω την αλήθεια δεν έχω ασχοληθεί πέρα από amiga emulators τα τελευταία χρόνια.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Τσουρινάκης. Μορφή. Ηγέτης. Πρωτοπόρος. Και εμείς, μικροί adventurers περιμέναμε πώς και πώς τα "Πρώτα Βήματα" :)

Φίλε μου την 500ρα σου θα σου πρότεινα να την κατεβάσεις απο το πατάρι και να την περιποιηθείς! Ιδίως αν είναι μοντέλο A500+ υπάρχει μεγάλος κίνδυνος η Darth Varta μπαταρία να έχει αφήσει τα υγρά της και να τρώει τα πάντα! Οι εξομοιωτές είναι καλοί για πολλούς λόγους αλλά nothing beats the original!

antmagn

Retro Member
Reaction score
294
Τσουρινάκης. Μορφή. Ηγέτης. Πρωτοπόρος. Και εμείς, μικροί adventurers περιμέναμε πώς και πώς τα "Πρώτα Βήματα" :)

Φίλε μου την 500ρα σου θα σου πρότεινα να την κατεβάσεις απο το πατάρι και να την περιποιηθείς! Ιδίως αν είναι μοντέλο A500+ υπάρχει μεγάλος κίνδυνος η Darth Varta μπαταρία να έχει αφήσει τα υγρά της και να τρώει τα πάντα! Οι εξομοιωτές είναι καλοί για πολλούς λόγους αλλά nothing beats the original!
Πρώτον δεν είμαι φίλε αλλά φίλη (άλλωστε αυτό σημαίνει κ Amiga) κ δεν την έχω στο πατάρι αλλά σε βαλίτσα κάτω από τον καναπέ του σαλονιού!!!
Είναι η κλασική Α500 1.2 με 1MB expansion card. Απλά το τροφοδοτικό κ όλα τα παρελκόμενα τα έχω στο σπίτι των γονιών μου!!!
Ξέρεις χιλιάδες δισκέτες το κλασικό arcade joystick κ mouse , sampler (καθότι τρελή μουσικοφιλη) κλπ κλπ

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
354
Καλως ήρθες antmagn! Ελπίζω να βρεις πολλά ενδιαφέροντα θέματα στην κεντρική σελίδα αλλά και στο forum! Να προσθέσω πως μπορείς να βρεις τα fanzines μας εδώ: http://www.iamretro.gr/iamretro-magazine/

Με την 1η ευκαιρία αναμένουμε φωτογραφίες της Amiga! H λέξη sampler όμως μου τράβηξε την προσοχή! Διαθέτεις κάποιο hardware sampler?

antmagn

Retro Member
Reaction score
294
Το sampler είναι από τον προηγούμενο κάτοχο. Είναι μία hardware συσκευή μεταλλική σαν ένα πακέτο τσιγάρα. Εχει RCA και mini Jack υποδοχές κ αν θυμάμαι καλά από την άλλη πλευρά έχει θύρα όπως του joystick για να το συνδέσεις με την Amiga. Έκανε πράγματι ψηφιοποίηση ήχου....κ μιλάμε για 80's και επεξεργασία κυματομορφής κλπ κλπ...αν τα βρω θα τα ανεβάσω

Χάρις στην Amiga κ όλα αυτά που λέμε σπούδασα multimedia....για να δουλεύω σε κατάστημα με ρούχα....

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,550
...Χάρις στην Amiga κ όλα αυτά που λέμε σπούδασα multimedia....για να δουλεύω σε κατάστημα με ρούχα....
Με λίγες λέξεις τα είπες όλα...:| Μην μου πεις ότι ασχολήθηκες και με demo scene?

antmagn

Retro Member
Reaction score
294
Με λίγες λέξεις τα είπες όλα...:| Μην μου πεις ότι ασχολήθηκες και με demo scene?
Demo scene στα τελευταία, αλλά δεν θυμάμαι καν το ονομα του προγράμματος, ήταν σε δυο δισκέτες και είχε πολλά έτοιμα πράγματα και εσύ έκανες σύνθεση αυτών με ήχο κλπ. Επίσης ειχα και μια δισκέτα απο ξένο Amiga magazine για 3D δημιουργίες κλπ....λίγα πράγματα όμως κι εδώ....αλλά άφθονα Demos οπως το αγαπημένο megademo IV ( λιγάκι αλλά τα intro του Pinbal Dreams και Pinball Fantasies ηταν απο τα καλύτερα που έχω δει....

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,550
Αν καταφέρεις και βρεις δισκέτες (ή whatever), θα χαρούμε να δούμε τα έργα σου!

antmagn

Retro Member
Reaction score
294
Αν καταφέρεις και βρεις δισκέτες (ή whatever), θα χαρούμε να δούμε τα έργα σου!
Κομματάκι δύσκολο για την ώρα μιας και όλες οι δισκέτες κλπ δεν είναι σπίτι μου, αλλά μόλις βρω χρόνο κατι θα κάνω....

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Πρώτον δεν είμαι φίλε αλλά φίλη (άλλωστε αυτό σημαίνει κ Amiga) κ δεν την έχω στο πατάρι αλλά σε βαλίτσα κάτω από τον καναπέ του σαλονιού!!!
Είναι η κλασική Α500 1.2 με 1MB expansion card. Απλά το τροφοδοτικό κ όλα τα παρελκόμενα τα έχω στο σπίτι των γονιών μου!!!
Ξέρεις χιλιάδες δισκέτες το κλασικό arcade joystick κ mouse , sampler (καθότι τρελή μουσικοφιλη) κλπ κλπ
Oops! Sorry! Οι γυναικείες παρουσίες στην αμιγκο-ρετρο σκηνή είναι σπάνιες οπότε δεν πήγε κάν το μυαλό μου! Χαχα!

Το "κοινό" sampler της περιόδου που ερχόταν στην Ελλάδα ήταν το DSS8+. Ήταν καθαρός sampler και έδινε και λογισμικό για να κάνεις όλα όσα ανέφερες (sample editing κτλ). Συνδέεται στην σειριακή (η στην παράλληλη δεν θυμάμαι) της Amiga.

Αν βρείς ευκαιρία βγάλε καμια φωτό απο την μικρή κυρία :)

antmagn

Retro Member
Reaction score
294
Oops! Sorry! Οι γυναικείες παρουσίες στην αμιγκο-ρετρο σκηνή είναι σπάνιες οπότε δεν πήγε κάν το μυαλό μου! Χαχα!

Το "κοινό" sampler της περιόδου που ερχόταν στην Ελλάδα ήταν το DSS8+. Ήταν καθαρός sampler και έδινε και λογισμικό για να κάνεις όλα όσα ανέφερες (sample editing κτλ). Συνδέεται στην σειριακή (η στην παράλληλη δεν θυμάμαι) της Amiga.

Αν βρείς ευκαιρία βγάλε καμια φωτό απο την μικρή κυρία :)
Ναι αυτό έχω, κ μπαίνει σειριακή, ερχόταν κ με λογισμικό κ ένα βιβλιαράκι για τα βασικά... Θα το ψάξω κ θα σας πω.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,550
Κούκλα είναι!.... αλλά προς τι η ταινία συσκευασίας;