Top 5 PS1 RPGs

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
825
Για γραψτε ποια θεωρειται τα κορυφαια 5 RPGs του ps1.

Tα δεικα μου.

1.Dragon Quest VII (Dragon Warrior VII) - Για μενα το καλητερο και μεγαλητερο Rpg για ps1 και ενα απο τα καλητερα που εχω παιξει στην ζωη μου.Με το DK7 περασε η σειρα σε 3D αλλα και με καποια 2D στοιχεια και η Enix εφτιαξε ενα πραγματικο διαμαντι που ακομα και μετα απο 12 χρονια δεν χορταινω να το παιζω.Φανταστικη ιστορια εξαιρετικο job system και γενικα ολα εκεινα τα στοιχεια που εκαναν την σειρα Dragon Quest την κορυφαια σειρα rpg στην ιαπωνια και απο της κορυφαιες σε ολο τον κοσμο.Το παιχνιδι πραγματικα ειναι τ-ε-ρ-α-σ-τ-ι-ο φανταστητε οτι εχει παρα μα παρα πολλα μερη που εκτος απο το παρον θα τα επισκεφτητε και στο παρελθον και στο μελον και το καθενα εχει την δεικη του ιστορια.Το DK7 ειναι ανεπαναλυπτο,ειναι μια αξεχαστη εμπειρια.

2.Suikoden II - Τι να πει κανεις γιαυτο το παιχνιδι.Δηχνει πως πρεπει να ειναι η ιστορια σε καθε rpg με βαθος και με ανατροπες.Απιστευτο παιχνιδι με τον απιστευτο επισης αριθμο των 108 χαρακτηρων που εχετε στην διαθεση σας.Ωσο και αν ακουγεται τρομακτικο το νουμερο και η σκεψη για το πως θα αναπτυξετε της ικανοτητες 108 χαρακτηρων σας τρελενει,εχω να πω οτι και γω αυτα σκεφτομουνα οταν το πρωτοεπαιξα αλλα τελικα εκανα λαθος.Απο τα καλητερα Rpg δεν πρεπει να ληπει απο κανεναν.

3.Grandia - Το grandia ειναι ενα rpg γνωστο στον περισσοτερο κοσμο.Το συγκεκριμενο ειναι 3D και 2D μαζι και ειναι γενικα πολυ ευχαριστο παιχνιδι.Στην αρχη η ιστορια ειναι καπως αργη αλλα μετα δεν χορτενεις να την βλεπεις να εξελισεται μπροστα σου.Οι χαρακτηρες ειναι ενδιαφεροντες οπως και το συστημα μαχης που ανταποκρινεται τελεια στον χειρισμο του.Γενικα ειναι ενα υπεροχο Rpg που πρεπει να το παιξουν ολοι και οχι μονο οι λατρης της σειρας grandia.

4.Final Fantasy IX - To τελευταιο κορυφαιο παιχνιδι της σειρας οπως και το τελευταιο κλασσικο παιχνιδι της σειρας.Μαγοι,πολεμιστες,δρακοι,μυθικα τερατα φοβεροι ιστορια και χαρακτηρες και γενικα οτι αγαπησαμε απο την σειρα FF βρισκετε εδω.Μετα απο αυτο το χαος με ολα τα υπολοιπα μετρια παιχνιδια της σειρας με τους σκατοφλωρους και μετροσεξουαλ χαρακτηρες.

5.Star ocean the second story - Ισως πολλοι να μην ξερουν αυτο το καταπλξκτικο rpg πιστευω ομως οτι ειναι πολλοι αυτοι που ξερουν το επισης εκπληκτικο star ocean για το snes.To SOTSS καταρχην ειναι πολυ μεγαλο παιχνιδι και η δυσκολια του ειναι σε ικανοποιητικα επιπεδα.Τα γραφικα του ειναι αρκετα ομορφα οπως και πολυ καλη ειναι η ιστορια του αλλα με καπως φτωχη μεταφραση.Τεραστιο ατου του παιχνιδιου ειναι οι μαχες του που ειναι Real time και πραγματικα δεν της βαριεσαι ποτε.

Ibra

Retro Starter
Reaction score
89
1)final Fantasy 8.Το αγαπημένο μου. Αναγνωρίζω ότι δεν ήταν το καλύτερο αλλά ήταν το πρώτο μου, η νοσταλγία είναι δυνατό συναίσθημα. Το soundtrack το ακούω και σήμερα (το χω γράψει και σε cd για το αμάξι)
2)final Fantasy ix. To καλύτερο και πιο '' πραγματικό '' final Fantasy
3)xenogears. Δυστυχώς λόγω μπατζετ και χρόνου έπεσε πετσόκομμα στο δεύτερο μέρος και θυμίζει περισσότερο νουβέλα. Δεν νομίζω να υπάρχει άλλο παιχνίδι με τοσο συμβολική και ώριμη ιστορία
4) chrono cross. Ένα τσικ κατώτερο του trigger αλλά εξαιρετικό
5)final Fantasy Tactics. Το έπαιξα πριν δύο χρόνια. Νομίζω αυτό τα λέει όλα για την ποιότητα και το ποσό καλά γέρασε

Αχ αχ αυτό το suikoden 2 ήταν και παραμένει ένα από τα μεγαλύτερα Gaming απωθημένα μου. Και μάλλον θα μείνει...

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
255
Πως το είχα ξεχάσει αυτό το thread?!

5. Grandia
4. Legend Of Legaia
3. Vagrant Story
2. Breath Of Fire IV
1. Chrono Cross

Κάνω cheatia και βάζω τα Final Fantasy εκτός λίστας! Αγαπημένα τα FF 8 και FFIX! Θα επανέλθω με reviews στο περιοδικό για κάποια απο αυτά!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,807
Εγω μόνο FF μάγκες, αλλά με όλα αυτά που έχετε γράψει ψήνομαι να κοπανήσω τπτ στο retroarch :)