Universal PSU τροφοδοτικό για ρετρό computer & consoles

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Updated 2

Όπως υποσχέθηκα αρχίζω με αυτό το ποστ την κατασκευή του πολλαπλού τροφοδοτικου για τα ρετρό μηχανήματα μας. Στο πρώτο μέρος του βίντεο παρουσιάζω πια υλικά θα χρειαστούμε για την DC πλευρά της κατασκευής.
Δίνω μερικά λινκ για την παραγγελία και τα πρώτα δυο κατατοπιστικά βίντεο για το τι και πως θα αναπτύξουμε την δικιά μας κατασκευή. Ελπίζω να συμετασχουν αρκετά άτομα και να το εξελίξουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Ps. Στο βίντεο τα ποντεσιομετρα είναι Kohm μιας και δεν το διευκρινίζω.

link for info:
http://www.ebay.com/itm/DC-5V-32V-to-1V-30V-10A-LTC3780-Automatic-Step-Up-Down-Regulator-Charging-Module-/371774058597?hash=item568f75f065:g:OyYAAOSw44BYS63q

http://www.ebay.com/itm/DC-100V-10A-Voltmeter-Ammeter-Blue-Red-LED-Dual-Digital-Volt-Amp-Meter-Gauge-New-/182699093581?epid=575454662&hash=item2a89b6ee4d:g:zjsAAOSwbopZU041

related video to watch

Last edited:

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,234
Φιλικη συμβουλη πετα το qtec στα σκουπιδια, επικινδυνο τροφοδοτικο

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Ναι το γνωρίζω, το τσέκαρα μέσα και τα 400w που λέει δεν υπάρχουν, μετά βίας θα είναι γύρω στα 250w, αν και οι πυκνωτές είναι σε πολύ καλή κατάσταση μετρώντας το esr και τα 250w για το πρότζεκτ μας είναι υπεραρκετά. Απλά γούσταρα την πολύ kitsch εμφάνιση. Θα δοκιμαστεί καλύτερα στην πράξη διαφορετικά θα μπει ένας zalhman εποχής :)

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,234
μετρησες καθολου ripple και spikes? μηπως πρεπει να φτιαχτει ενα φιλτρο εξοδου και ενα εισοδου?

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Στα 4 ATX τροφοδοτικά που έχω δοκίμασει τα 3 είχαν πλέον ένα ac filter μέσα και όπως έδειξα στο βίντεο εγώ θα βάλω ένα βύσμα για είσοδο με ενσωματωμένο φίλτρο ac, διακόπτη και ασφάλεια. Αλλά σε όλες τις δοκιμές που έκανα στον παλμογράφο δεν είδα κανένα σοβαρό πρόβλημα σε κανένα atx κινεζικό και μη. Spike, ripple και noise όλα σε πολύ αποδεκτά επίπεδα και σε on/off και σε short circuit. Και σε περίπτωση backward flow με την zener που θα βάλουμε στο κάθε καλώδιο τροφοδοσίας είμαστε καλυμμένοι. Ασφαλώς αν θέλεις να σχεδιάσεις/υποδείξεις φίλτρα in/out που μπορούν να μπουν στο πρότζεκτ για όποιον θέλει να τα βάλει και να έχει μεγαλύτερη προστασία θα ήταν φανταστικό.

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,234
Μ αρεσει περισοτερο το πλακετακι με τα pwn και τον feedback resistor σκεφτομουν μηπως με 2-3 τετοια πλακετακια και ενα διακοπτη πολλαπλ ν θεσεων μπορουμε να βγαζουμε φιξ 4ροφοδοσιες για οποιαδηποτε κονσολα .τι παλμογραφο εχεις μρ pluto.θελω ν αγορασω εναν και θελω να επιστρεψω στις κατασκευες,τυπωμα πλακετας κτλ.

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
Πολυ ωραιο προτζεκτ. Το εχω στο προγραμμα να κανω ενα τροφοδοτικο απο atx συν 9vac για το c64.
Δυστυχως οι γνωσεις μου περιοριζονται στα απλα κυκλωματα με καποιο voltage regulator της σειρας lm και δεν εχω βαθυτερες γνωσεις στην θεωρια και τον σχεδιασμο.
Παντως περιμενω την συνεχεια..

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,550
Αυτή την στιγμή απουσιάζω σε διακοπές... Επιφυλασσομαι μετά την επιστροφή μου. Αυτά τα projects μας λύνουν πραγματικά τα χέρια, χώρια που αποσοβειται οποιοσδήποτε θανάσιμος κίνδυνος ζημιάς στα με πολύ χρήμα και κόπο αποκτηθεντα μηχανάκια μας.

antnik

Retro Addict
Reaction score
327
Άκη μου αρέσεις που έχεις περάσει στα video tutorials. Πολύ καλά τα videos και κατατοπιστικά. Προς το τέλος Σεπτέμβρη γιατί υπάρχει ένα τρελό πήξιμο θα κανονίσουμε να φτιάξουμε και το εικαστικό να πιούμε και ένα καφέ από κοντά. Καιρό έχουμε να βρεθούμε. ;):thumbup:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,698
Εξαιρετικά ενδιαφέρον project αλλά δυστυχώς το timing δεν είναι πολύ ευνοϊκό για πολλούς από εμάς ώστε να βοηθήσουμε κατά το δυνατόν!
Καλή δύναμη και καλή συνέχεια! Προσωπικά σε ευχαριστώ προκαταβολικά για τον κόπο και το χρόνο που διαθέτεις καλοκαιριάτικα προς όφελος όλων μας. Ελπίζω, αν ακόμα χρειάζεται τότε, από Σεπτέμβρη κάπου να μπορέσω να σου φανώ χρήσιμος...

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
430
Άκη πολύ καλό το βίντεό σου ...ειμαι για ΣΚ στο χωριό και απόλαυσα τα βιντεάκια σου με καφεδάκι....
Well done.

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,234
Στα 4 ATX τροφοδοτικά που έχω δοκίμασει τα 3 είχαν πλέον ένα ac filter μέσα και όπως έδειξα στο βίντεο εγώ θα βάλω ένα βύσμα για είσοδο με ενσωματωμένο φίλτρο ac, διακόπτη και ασφάλεια. Αλλά σε όλες τις δοκιμές που έκανα στον παλμογράφο δεν είδα κανένα σοβαρό πρόβλημα σε κανένα atx κινεζικό και μη. Spike, ripple και noise όλα σε πολύ αποδεκτά επίπεδα και σε on/off και σε short circuit. Και σε περίπτωση backward flow με την zener που θα βάλουμε στο κάθε καλώδιο τροφοδοσίας είμαστε καλυμμένοι. Ασφαλώς αν θέλεις να σχεδιάσεις/υποδείξεις φίλτρα in/out που μπορούν να μπουν στο πρότζεκτ για όποιον θέλει να τα βάλει και να έχει μεγαλύτερη προστασία θα ήταν φανταστικό.
σιγουρα δεν υπαρχει θεμα στα ατχ τροφοδοτικα αν και τα περισοτερα μπορει να ξεφυγουν λιγο σε test τυπου crossload αλλα δεν μας ενδιαφερει αυτο γιατι ποτε δεν θα τραβηξουμε τα max ampere απο μια γραμμη.μ αρεσε πολυ η κατασκευη σου και θελω να φτιαξω κι εγω ενα λιγο ποιο προηλμενο με ic2 bus control μεσω arduino with lcd και ψηφιακο ελεγχο

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,550
Μία πρώτη ερώτηση.. Τα amps φτάνουν ώστε να μπορούμε να τροφοδοτησουμε ταυτόχρονα 2 ή και περισσότερα μηχανήματα (με τα ανάλογα outputs φυσικά) ή μόνο one / time? Από τι εξαρτάται κάτι τέτοιο;

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Από Dc πλευράς έχουμε μέχρι 10 ampere άνετα να τα μοιράσουμε όπου θελουμε στα 5/12/ και μεταβλητό. Η AC πλευρά που θα παρουσιάσω σε λίγες μέρες εξαρτάται από τι θα διαλέξει ο καθένας γιατί υπάρχουν δυο λύσεις μια μονής τροφοδοσίας δηλ. 1 ac τάση την φορά και μια πολλαπλή λιγοτερο πρακτική αλλά πιο φθηνή. Δεν λέω άλλο γιατί μετά πάει η παρουσίαση.
Πχ στις δοκιμές είχα ένα spectrum 48 στα 9v και συγχρόνως ένα +2 στα 5/12 και -12v καταναλώνοντας μόλις 1,8 ampere συνολικά.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,550
ΟΚ! Επειδή έχω πολλά και διάφορα μηχανάκια, αρχίζω να κάνω μια λίστα από αυτά που θα ήθελα να τροφοδοτώ με το ένα και μοναδικό τροφοδοτικό...Ακόμη και εκείνα τα original power bricks που τροφοδοτούν τις παλιές κονσόλες μου (ειδικά την TurboGrafX) έχουν φάει προ πολλού τα ψωμιά τους. Επίσης έχω κάποια Αμερικάνικα και Ιαπωνικά μηχανάκια (Virtual Boy, Turbo GrafX, Texas Instruments TI 99/4A και NeoGeo CD) που αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ με έναν power converter, οπότε ευκαιρία να αντικατασταθούν και αυτά.
Μετά τις διακοπές αρχίζω να φτιάχνω λίστα για αγορές...

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Reaction score
592
Άκη άψογο το μετασχηματισττάκι μοναδικό και το video!!!!
Περιμένουμε την συνέχεια....!!

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Ένα μικρό update για όποιον ακολουθεί, έχοντας αρχίσει την κατασκευή, πήγα σήμερα να δοκιμάσω την γραμμή των 12v από ATX και σύνδεσα τον step up/down converter. Μόλις το τροφοδότησα άναψε το led fault. Οπα είπα την κάτσαμε, δεν το είχα δοκιμάσει όταν ήρθε και είχα πλέον δώσει positive review. Μπήκα λοιπόν στα διαφορά site από όπου πληροφορήθηκα για μια παρτίδα αρκετά μεγάλη από converter με ελαττωματικά τα trimmer. Όντως και το δικό μου ήταν ένα από αυτά όποτε εάν σας έρθει ένα τέτοιο κομμάτι μιας και κυκλοφορούν πολλά η λύση είναι απλή. Βγάζουμε όλα τα τριμερ ( έτσι και αλλιώς ήταν να γίνει) και αντικαθιστούμε το πρώτο που δεν χρειαζόμαστε με μια αντίσταση 560K. Στα αλλά δυο βάζουμε τα καινούργια εξωτερικά ποντεσιομετρα και όλα δουλεύουν ρολόι. Να ναι καλά ο φίλος στο bangood που το βρήκε και το διόρθωσε. Θα μπει και στην περιγραφή του επόμενου βίντεο αλλά το γράφω και τώρα μπας και κάποιος έχει η θα πάρει κάτι τέτοιο πριν την συνέχεια της κατασκευής.

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,234
αντι να χρησιμοποιησεις dc to dc converters γιατι δεν κοτσαρεις ενα variable pontetiometer στην feedback line του τροφοδοτικου ετσι που ως ωστε να εχεις
ρυθμιζομενη ταση στην εξοδο?βεβαια θα πρεπει ν αλλαξεις ηλεκτρολυτικους στην γραμμη ετσι που ως ωστε να αντεχει περισοττερα βολτ

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Γιατί τα atx τροφοδοτικά ειδικά τα καινούργια έχουν 15 προστασίες ενεργές για το βολτ feedback, και πρέπει να απενεργοποιήσεις ένα σωρό ώστε να γίνει καλή δουλειά. Δες ένα σχετικό βίντεο του great scot για να δεις τι παλούκι είναι. Ενώ με αυτό τον απλό Dc Dc step up/down converter έχουμε μια τέλεια σταθερή τάση τουλάχιστον από 1-27V στα 9Α minimum χωρίς έξτρα ψύξη και πάνω από όλα και με current limiting ρυθμιζόμενο. Και έξτρα φιλτράρει ακόμη περισσότερο την τάση. Αυτό που σκέφτομαι είναι να βάλω έναν έξτρα PFC στο AC τροφοδοτικό, μιας και τα 230v θα τα πάρω μετά το EMI/rf filter του ATX.