Vectrex - Robot Arena

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Ένα ακόμη arcade like shooter, τύπου Robotron βρίσκεται στα σκαριά και (μάλλον) στην τελευταία beta testing φάση.

Δημιουργός του είναι ο Thomas Sontowski και το συγκεκριμένο αποτελεί το ντεμπούτο του στην Vectrex. Πρόκειται για ένα παιχνίδι με τρομερή και φρενήρη δράση που παρόμοια συναντούμε μόνο σε arcades!

Ο παίκτης τοποθετείται στο κέντρο της αρένας ενώ τα εχθρικά robots, επιτίθενται από παντού. Μπορούμε να παίξουμε με δυο controllers, όπου με τον πρώτο ελέγχουμε τις κινήσεις και με τον άλλο την κατεύθυνση των πυρών. Ακριβώς όπως το Robotron! Για όσους βέβαια διαθέτουν μόνο έναν controller, κανένα πρόβλημα ;)

Υπάρχουν πολλά επίπεδα, με τον αντίστοιχο βαθμό δυσκολίας που αυξάνεται προοδευτικά. Ο χρόνος είναι επίσης περιορισμένος αλλά το θετικό είναι ότι μπορούμε να κρατήσουμε απόθεμα. Τι εννοώ ; Σε περίπτωση που "τελειώσουμε" τους εχθρούς μας στα γρήγορα, ο εναπομείναν χρόνος προστίθεται σε αυτόν του επόμενου επιπέδου.

Ο Thomas έχει χρησιμοποιήσει τις δικές του έξυπνες ρουτίνες για σωστή εμφάνιση, στο γενικό "στήσιμο" του παιχνιδιού. Ακόμη και η γραμματοσειρά παραπέμπει απευθείας σε τίτλο arcade. Έχει ωθήσει πραγματικά το Vectrex στα όρια του!
Επειδή κάθε κονσόλα είναι διαφορετική, ο προγραμματιστής έχει μεριμνήσει, με μια αρχική οθόνη προεπιλογών ώστε να ρυθμίσουμε και να πετύχουμε την βέλτιστη απεικόνιση στη δική μας, ιδιαίτερη Vectrex.
Ίσως είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε τόσα sprites ταυτόχρονα στην οθόνη. Το θετικό και αξιοπερίεργο είναι ότι δεν υπάρχει καθόλου τρεμόπαιγμα, άλλη μια απόδειξη του πόσο καλά έχει βελτιωθεί ο κώδικας.

Ο Thomas σχεδιάζει να κυκλοφορήσει το παιχνίδι κάπου μέσα στον Απρίλιο, σε μορφή cartridge που θα περιλαμβάνει και eprom για την διαφύλαξη των high scores.

Καλά τα λόγια, αλλά μπροστά σε ένα καλοτραβηγμένο video όλα ωχριούν ;)

Από τον φίλο μου Vectrexmad ;)

Περισσότερα κι εδώ :
http://www.vectrex.co.uk/

Φέτος η αγαπημένη μου κονσόλα, θα έχει την τιμητική της ! Τελεία και παύλα !

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Ακόμη ένα video που δείχνει τον τρόπο και τη δράση με δυο controllers !!! Ο Απρίλιος είναι μακριά ακόμη :?: :?: :lol:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Μετά από την ευγενική μεσολάβηση του Ian (aka VectrexMad), είχα επικοινωνία με τον Thomas Sontowski, δημιουργό του παιχνιδιού. Mου έκανε την τιμή να μου στείλει μια beta version του παιχνιδιού, προκειμένου να προχωρήσω σε δοκιμές σταθερότητας. Τον ευχαριστώ θερμά ! Τα νέα τρέχουν και οι εξελίξεις έρχονται...

Παρατηρώντας το πόσο βελτιστοποιημένος είναι ο κώδικας (επαναλαμβάνω ότι είναι η πρώτη φορά που βλέπω τόσο καταιγιστική δράση και τόσο μεγάλο αριθμό κινούμενων sprites στην οθόνη του Vectrex), αισθάνθηκα -παρακινούμενος από καθαρό δημοσιογραφικό ένστικτο- να ρωτήσω τον Thomas μερικά πράγματα περισσότερα.

Με ξέρετε νομίζω καλά. Δεν μου αρέσει να κάθομαι στα αυγά μου. Θέλω να σκαλίζω και να εμβαθύνω στις λεπτομέρειες που κρύβονται πίσω από καθετί που μου κεντρίζει το ενδιαφέρον....
Τι ανακάλυψα λοιπόν ;

Ο Thomas Sontowski είναι ο βασικός δημιουργός της ReTargetable Graphics API για Amiga / Mac και όχι μόνο...
CyberGraphX (pronounced "cybergraphics"), is a ReTargetable Graphics API for the Amiga and compatible computer systems developed by Thomas Sontowski and Frank Mariak and later adopted by Phase5 for use with their graphics cards. Many other graphics card manufacturers that offered hardware for Amiga and compatible systems used it, as well.
ΠΗΓΕΣ:

:arrow: https://en.wikipedia.org/wiki/ReTargetable_Graphics

:arrow: http://america.pink/retargetable-graphics_3692638.html

Με πάνω από 30 χρόνια εμπειρία σε low level hardware drivers και προγραμματισμό σε assembly coding, κάρτες όπως οι Picasso 96 και CyberVision είναι πνευματικά του παιδιά, όπως μου επισήμανε. Φαίνεται ότι μιλάει κατευθείαν στην καρδιά της μηχανής!

Του αρέσει ο Vectrex ....

[Περισσότερα σε λίγο...και ο νοών νοείτω !]

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Καινούργια μέρα με καινούργια test version. Προστέθηκαν νέοι, πανούργοι και αιμοδιψείς εχθροί και το παιχνίδι μεταμορφώθηκε. Ήταν που ήταν εθιστικό, τώρα πλέον έχει ξεπεράσει τον εαυτό του. Μια από τις καλύτερες κυκλοφορίες για τον Vectrex. Πραγματικά στύβει τα κυκλώματα μέχρι το τελευταίο bit... :shock:

Μετά από ένα καταιγιστικό διωράκι, νομίζω ότι η χρήση και δεύτερου χειριστηρίου, απλά επιβάλλεται. Προσθέτει στο παιχνίδι ότι μια κάρτα ήχου σε ένα βουβό PC...το μεταμορφώνει ! Προσωπικά προτιμώ να συνδέσω το DIY arcade stick μου, στην port 2 (fire) και το αναλογικό στην port 1 (κίνηση).

Προσοχή ! Κίνδυνος εθισμού και ...διαζυγίου ! :D

...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Το παιχνίδι έχει φτάσει στο τελικό στάδιο δοκιμών, λίγο πριν από την επίσημη κυκλοφορία του. Ο δημιουργός του βέβαια δεν έχει ορίσει καταληκτική ημερομηνία αλλά ελπίζουμε να είναι σύντομα. Ο Thomas, χρειάζεται ένα διάλειμμα ξεκούρασης γιατί έχει δώσει πραγματικά ότι καλύτερο μπορούσε για αυτό το παιχνίδι. Τα αποτελέσματα βέβαια των κόπων του...φαίνονται !

Η φάση "ανάπτυξης" του κώδικα έχει ολοκληρωθεί ενώ έχουν προστεθεί καινούργιοι "εχθροί" καθώς και μουσική υπόκρουση με διαφορετικό θέμα στην εισαγωγική οθόνη και στον πίνακα των Ηigh Scores.
Έχει γίνει fine tuning του επιπέδου δυσκολίας και γενικώς της συμπεριφοράς των αντιπάλων.
Τέλος έχουν προστεθεί και επιλογές για home made (DIY) digital controllers.
Το μέγεθος του έχει φτάσει στο ανώτατο όριο των 64KB και είναι γεμάτο μέχρι το τελευταίο bit !
:thumbup:

Ήταν που ήταν εθιστικό, τώρα άντε να με ξεκολλήσουν .... ;)

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
500
το περιμένουμε πώς και πώς! 64ΚΒ θαύμα μου μυρίζει! :D

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
chriskgnr said:
...64ΚΒ θαύμα μου μυρίζει! :D
Βλέπεις που τα έλεγα ; Πάλι το 64 !!! :thumbup: :rofl:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Το παιχνίδι είναι πλέον έτοιμο !

Αυτή την εβδομάδα ο Thomas θα ετοιμάσει τις πρώτες cartridges, ενώ όλο το Σ/Κ πειραματιζόμασταν με το καλλιτεχνικό / δημιουργικό σχεδιασμό του αυτοκόλλητου της ετικέτας και του κουτιού συσκευασίας του...Είχε πολύ πλάκα γιατί αν π.χ. είμαστε 3 νοματαίοι, τότε οι γνώμες μας ήταν 3 και 1 ! :D
Από ότι φαίνεται, σήμερα ο υπεύθυνος δημιουργός, κατέληξε στο πολυπόθητο και....καρφί στον τυπογράφο..... :thumbup:

Cartridge και κουτί, θα ακολουθούν πιστά το παραδοσιακό και καταξιωμένο μοντέλο της συσκευασίας των παιχνιδιών, πρώτης κυκλοφορίας της κονσόλας.

Οι δέκα (πιθανόν το νούμερο να μεταβληθεί, προς τα κάτω) πρώτες "κασέτες" δεν θα έχουν σειριακό αριθμό, αλλά θα ξεχωρίζουν από τις άλλες και θα είναι μοναδικές. Η κάθε μια θα είναι "κομμένη και ραμμένη" ανάλογα με τις επιθυμίες του κάθε δοκιμαστή ενώ θα έχουν ξεχωριστές εισαγωγικές οθόνες και προσωπικό πίνακα σκορ. Όλες οι υπόλοιπες θα έχουν σειριακούς που θα αυξάνουν, έχοντας ως αρχή τους το 10.
Αξία...μοναδική! ;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Vectrex day η σημερινή! :)

Ο Thomas πήγε σήμερα να παραλάβει τα αυτοκόλλητα που θα κοσμήσουν τις cartridges. Ο ντόπιος τυπογράφος άνοιξε γκρινιάζοντας και μουρμουρίζοντας, όπως μου περιέγραψε, το κουτί με τα έτοιμα αυτοκόλλητα και εκεί μετά από επιμονή του Thomas, ανακάλυψε ότι η αυτόματη κοπτική μηχανή είχε χάσει την ρύθμιση της και είχε ξεφύγει κατά 2 χιλιοστά, καθιστώντας όλη την παραγωγή...για πέταμα.
Ευτυχώς το λάθος ανακαλύφθηκε πριν την απομάκρυνση από το ταμείο και αύριο, το πολύ μεθαύριο θα παραλάβει την καινούργια φουρνιά.
Η πρώτη και αποκλειστική cartridge, έχει φύγει για μένα. Με την άδεια του δημιουργού της θα σας την παρουσιάσω αναλυτικά με video, φωτογραφίες και πολύ μπλα-μπλα...χωρίς όμως περιττά φτιασιδώματα και αερολογίες.

Ακόμη ένας τελειομανής δημιουργός που σε λίγες μέρες, με την επίσημη κυκλοφορία του "Robot arena", θα μας ανοίξει νέους ορίζοντες στην διανυσματική μας διασκέδαση. Εμπιστευθείτε με σε αυτό ! ;)

Vetrol Pilot, Vectro Patrol και Robot Arena θα είναι το τρίπτυχο που θα βάλει νέα standards στην Vectrex scene και θα αλλάξει για πάντα ότι νομίζαμε για τις δυνατότητες της συγκεκριμένης υπερκονσόλας.

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
500
geoanas said:
...Η πρώτη και αποκλειστική cartridge, έχει φύγει για μένα...
Είσαι βυσματούχος geo? ε? είσαι βυσματούχος?!!? :lol: :lol: :p

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Σκετος υποδεκανεας μωρε.. Χα! Χα! Χα! :lol:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Σήμερα μετά από 6-7 μηνύματα, μου αποκάλυψε κι άλλα σχέδια. Τα έχει ήδη έτοιμα. Το παιχνίδι είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου....Θα σας το παρουσιάσω από εβδομάδα που θα λάβω το ρεγάλο!
Το στόμα μου προς το παρόν είναι ερμητικά κλειστό και το μυαλό μου τρέχει.
Απίστευτα πράγματα συμβαίνουν στη σκηνή και ελπίζω να παρουσιαστούν.

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
319
geoanas said:
Ακόμη ένα video που δείχνει τον τρόπο και τη δράση με δυο controllers !!! Ο Απρίλιος είναι μακριά ακόμη :?: :?: :lol:

Λίγο το αλα ~πεταλούδα σχήμα των εχθρικών Sprite και ο ταυτόχρονος αριθμός τους στην οθόνη συν το γεγονός οτι μιλάμε για single screen shoot em up , Exer-ίζει λίγο ή μου φαίνεται ?

Θα πει κάποιος χωρίς το ~parallax background . Αλλά αφού πρόκειται για gimmick .... μπορεί κάποιος να κάνει και χωρίς αυτό .

Y.Γ. Ασφαλώς το video αφορά κάποια πρώιμη beta όχι την τελική μορφή νομίζω οτι μπορει να διακρίνει κάποιος ενα θέμα με το collision detection των "πυρών " με τα εχθρικά sprites

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Το θέμα του έχει εμπνευστεί από το Robotron. Όταν μου έδειχνε τις ετικέτες είχαμε κολλήσει σε κάποιες που είχαν γίνει με γνώμονα το arcade artwork / marquee. Τελικά επικράτησε η γνώμη του δημιουργού και περιμένω την έκπληξη ;-)
Το gameplay, ειδικά με δυο controllers είναι πανομοιότυπο και το ίδιο εθιστικό και 'μεθυστικό' !

Το σχήμα της πεταλούδας θα έλεγα πως ...Ναι! Exerion-ίζει αρκετά.
Ο Thomas πάντως φρόντισε να με προλάβει, αφού πλέον γνωρίζει την αδυναμία μου στο συγκεκριμένο παιχνίδι και μαζί με το cartidge μου στέλνει και μια αυθεντική πλακέτα, δώρο! Έχει τα λαθάκια και τα προβληματάκια της, αλλά θα τα διορθώσω οσονούπω ;)

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Κάποτε απέφευγα να διαβάζω αυτά τα ποστ, λόγοι ευνόητοι, μα... Λες... Σε περιμένει δουλεια βαμπίρ.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Έχω την αμυδρή εντύπωση ότι κι εσύ πας να ανοίξεις δουλειές...Χα!Χα!Χα! ;) :D