What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Zaxon CPC 6128 USB Internal Floppy Emulator

antnik

Retro Addict
Comrade
Πρόσφατα δοκίμασα σε ένα από τους Amstrad to internal floppy του Zaxon. Έχοντας
διαβάσει καιρό το Review του συγκεκριμένου device στο indieretronews , το χα βάλει στο
μάτι.
Μετά την λύση του 3 ½ http://trelohra.blogspot.gr/2015/08/amstrad-6128.html που είναι
και η ποιο φτηνή, η λύση του Zaxon αλλά και γενικά όλων αυτών που έχουν συμμετάσχει
είναι πολύ καλή.
Το άρθρο στο indieretronews http://www.indieretronews.com/2016/09/t ... ernal.html επικεντρώνετε κυρίως στην τοποθέτηση, η οποία δεν την
βρήκα και τόσο δύσκολη. Δεν χρειάστηκε η μεταλλική λάμα του drive. Προσωπικά
χρησιμοποίησα ένα μικρό κομμάτι πλαστικού για στήριγμα στην πλαϊνή εσωτερική μεριά
και αντικατέστησα τις πλαϊνές βίδες του case με αυτές που θα δείτε στην εικόνα για να
μπορέσει να βιδώσει στο 3d printed πλαστικό case του zaxon. Οι τρύπες φαίνονται που
είναι, δεν χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια για να βιδώσεις τις πλαϊνές.
Αυτό που δεν ξεκαθαρίζει και μπλέκει τα πράγματα είναι, ότι χωρίς να κάνεις καμιά αλλαγή
βγάζεις το παλιό drive, βάζεις του zaxon , κουμπώνεις τo data cable και την τροφοδοσία και
είσαι έτοιμος.
Έτσι λοιπόν συνδέοντας τον Αmstrad 6128 στο monitor του, ξεκινάς το μηχάνημα και λές
ότι όλα πάνε καλά. Το Hxc drive ανάβει και πληκτρολογώντας cat , βλέπεις το πρόγραμμα
(manager) για το drive.
Ωραία λες δουλεύει….αλλά αμέσως μετά δεν μπορεί να διαβάσει καλά…μια διαβάζει. Μια
το χάνει. Δεν κάνει save τα config list κτλπ.
Με τα λίγα και τα πολλά στη υποδοχή των 12 volt δεν χρειάζεται τίποτα. Με την σύνδεση
των 12 volt ανάβει κανονικά και φυσικά τα συμπτώματα σε μπερδεύουν.
Φανταστείτε δηλαδή να σου φέρει ένας φίλος να του περάσεις το drive στον 6128, να πάει
σπίτι του να το συνδέσει σε ένα Amstrad monitor , να βάλει τα 12 volt, και μια να παίζει το
drive και μια να μην παίζει και να ψάχνεις να δεις αν φταίνε τα stick ή είναι χαλασμένο το
drive.
Στην επικοινωνία μου με τον Zaxon (Piotr Bugaz) Από την απάντηση φαίνεται ότι τον
προβλημάτισε το 12volt, ή στο πως επηρεάζει την λειτουργία ενώ θα έπρεπε να είναι
«κομμένη» αυτή η τροφοδοσία, ή ότι δεν αναφέρθηκε ποτέ sto review.

Hi Piotr. My name is Antonis (antnik) at greek forums. I just bought your internal drive for
Amstrad 6128 it works really well but it gave me a hard time before it starts working.
Reading the article in indieretronews i replaced the drive exactly as it said and connected the
6128 to the Amstrad screen. I connected the 12volt because as far as i understood from the
drive there is a voltage regulator in which you can control the voltage. The machine started
normally but the drive went on and off, at first i thought that the problem came from the usb
sticks but after several hours of thinking i disconnected the 12 volt and then it worked
properly. So i came to the conclusion, please correct me if i am wrong, that the connection of
the 12 volt is totally unnecessary but there isn't any mention on the review. Also is the small
plate with the blue trimmer a voltage regulator? After this small trouble everything is well.
The drive works just fine.

“Hello, hmm. 12 volt is not used in my emulator. Only 5 volt. Connection is exactly like in old
3 inch floppy drive. This black board is signal converter for LCD display. Trimmer is for
contrast set.”

Κατά τα άλλα είναι μια πολύ καλή λύση και πέραν της περιπέτειας συστήνετε
ανεπιφύλακτα. Άμεση και γρήγορη πρόσβαση στον θαυμαστό κόσμο του 6128

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Εξαιρετική παρουσίαση και φωτογραφικό υλικό...as usual !!

Όσο αφορά τα 12V, νομίζω ότι κανένα από όλα αυτά τα σύγχρονα gadgets δεν τα χρησιμοποιούν πλέον...Πιστεύω ότι τα πάντα λειτουργούν στα 5V ...ή κάνω λάθος ;;;

antnik

Retro Addict
Comrade
Thanx Geo. Ναι έτσι είναι. 5V όντως. Αλλά του το ανέφερα και το έγραψα γιατί θα πρέπει σε ένα review να αναφέρεται γιατί υπάρχουν και κάποιοι που μπορεί να το πάρουν και απλά να το αλλάξουν χωρίς να ξέρουν πολλά πολλά περί ρεύματος και με τι δουλεύουν , αλλά και για επισήμανση στον zaxon ότι electricity found an other way :D Γενικώς λοιπή πληροφόρηση. Όχι σκόπιμα φυσικά. Πάντα θεωρείς τον αγοραστή ότι έχει άγνοια και πρέπει να τον πληροφορείς.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Δε λες που δεν έγινε και καμια ζημιά...12V εκεί που μπαίνουν 5V ...εεεε....το κακό δεν αργεί να γίνει...Φτου σκόρδα! :p :lol:

Πλάκα-Πλάκα, μεγάλη η παράλειψη του και ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ έκανες και του το ανέφερες! ;)

nkary

Too Retro to post!
Comrade
Ωραίο ματζαφλάρι, αλλά γνώμη μου είναι ότι αυτά, όπως και οι σούπερ ντούπερ επιταχυντές της Amiga, αξίζουν μόνο αν ασχολείσαι με το μηχάνημα σε καθημερινή βάση.
Πάντως καλά του ξηγήθηκες :D

ikonsgr

Retro Starter
Η πουτ... ο ζάχαρης, είχε βάλει ανάποδα την τροφοδοσία των 5 και 12 volt στο 4Pin molex τροφοδοσίας του 3" drive, οπότε αν πήγαινες να κουμπώσεις ένα οποιοδήποτε 3.5" drive, απλά... το έκαιγες! :)
Κλασσικές π@υστιές της εποχής (όπως π.χ. τα proprietary 23Pin connectors στις amiga.... ΠΑΛΙ για να μην μπορείς εύκολα να φτιάξεις κάτι, αφού ήταν δυσευρετοι και πανάκριβοι ακόμα και τότε, βέβαια την λύση σήμερα την δίνει ένα πριονάκι και κάνεις το standard 25pin D που βρωμάει ο τόπος, 23Pin! ;-) )

Πάντως, θα συμφωνήσω με τον Nkary, και επιπλέον θα έλεγα ότι αυτές οι "usb tο floppy" "λύσεις" για 8bit home micros όπως ο amstrad, είναι λίγο..."overkill".
Αφενός κοστίζουν αρκετά χρήματα και αφετέρου χάνεις το "original feeling" που μόνον οι δισκέτες σου δίνουν :D
Ειδικά για τον amstrad, όταν μπορείς με ελάχιστα χρήματα, με μία καλωδιοταινία ,να συνδέσεις οποιοδήποτε 3.5" floppy drive και να μεταφέρεις images σε δισκέτες με το cpcdiskxp (και μην ακούσω παπαριές περί "καταργημένων" δισκετών, υπάρχει σήμερα home micro ρετρόπληκτος, που να μην έχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μία ντουλάπα από 3.5άρες δισκέτες καβάντζα; :) ) , τι να τον κάνεις τον usb floppy emulator στον amstrad ρε παιδιά;
Να γλυτώσεις από το disk swap, που είναι σχεδόν ανύπαρκτο, αφού ελάχιστα παιχνίδια ήταν πάνω απο μία δισκέτα; :p

antnik

Retro Addict
Comrade
Ενώ με 3.5 drive μόντα είναι ποιο κοντά το «original felling” στην τριάρα από το usb?
Original feeling σημαίνει τριάρα δισκέτα και δικό του μόνιτορ, Καμία μόντα πουθενά.
Δηλαδή όταν υποστηρίζεις αυτό το πράγμα…δεν πρέπει να πουλάς καλώδια για 3 ½ , gotek και μόντες. Δηλαδή από επιλογή σου δεν έχεις φτιάξει usb emulator? Γιατί πιστεύω ότι αν μπορούσες να φτιάξεις θα το έβγαζες στο ebay και δεν θα σκεφτόσουν το “original feeling” Εγώ πάντως θα στο αγόραζα αν ήταν καλύτερο από τους άλλους. Όπως πήρα πρόσφατα το καλώδιο του Amstrad το δικό σου.
Επειδή μπορεί να παρεξηγηθεί ο γραπτός μου λόγος, δεν υπάρχει επιθετική πρόθεση, αλλά θέλω να επισημάνω ότι τα πάντα όλα είναι σχετικά, δεν υπάρχει κανόνας για κάτι, ιδίως στην τεχνολογία.
Κάτι τελευταίο περί «original feeling” το ακούω που και που αυτό. Οι copies είναι original feelling? Αύριο αν κάναμε ένα donation για τους ανθρώπους που γράψανε τόσα πράγματα και λέγαμε να δώσουμε κάτι ως τιμής ένεκεν θα ήθελα πολύ να δώ πόσοι θα βάζαν το ΄χέρι στην τσέπη να δώσουν έστω 50 λεπτά.

Hellraiser

Retro Enthusiast
Comrade
antnik said:
Ενώ με 3.5 drive μόντα είναι ποιο κοντά το «original felling” στην τριάρα από το usb?
Original feeling σημαίνει τριάρα δισκέτα και δικό του μόνιτορ, Καμία μόντα πουθενά.
Δηλαδή όταν υποστηρίζεις αυτό το πράγμα…δεν πρέπει να πουλάς καλώδια για 3 ½ , gotek και μόντες. Δηλαδή από επιλογή σου δεν έχεις φτιάξει usb emulator? Γιατί πιστεύω ότι αν μπορούσες να φτιάξεις θα το έβγαζες στο ebay και δεν θα σκεφτόσουν το “original feeling” Εγώ πάντως θα στο αγόραζα αν ήταν καλύτερο από τους άλλους. Όπως πήρα πρόσφατα το καλώδιο του Amstrad το δικό σου.
Επειδή μπορεί να παρεξηγηθεί ο γραπτός μου λόγος, δεν υπάρχει επιθετική πρόθεση, αλλά θέλω να επισημάνω ότι τα πάντα όλα είναι σχετικά, δεν υπάρχει κανόνας για κάτι, ιδίως στην τεχνολογία.
Κάτι τελευταίο περί «original feeling” το ακούω που και που αυτό. Οι copies είναι original feelling? Αύριο αν κάναμε ένα donation για τους ανθρώπους που γράψανε τόσα πράγματα και λέγαμε να δώσουμε κάτι ως τιμής ένεκεν θα ήθελα πολύ να δώ πόσοι θα βάζαν το ΄χέρι στην τσέπη να δώσουν έστω 50 λεπτά.

Δεν χρειαζεται να προσθεσω ουτε τελεια....

nkary

Too Retro to post!
Comrade
Οι copies είναι original feelling?
Ε όπως και να το κάνουμε είναι :D , ποιος είχε τότε φράγκα να αγοράζει συνεχώς original. Προσωπικά ένα παιχνίδι είχα original, το SDI. Μόνο τα τελευταία χρόνια το έχω γυρίσει και αγοράζω πλέον τα παιχνίδια (για σύγχρονα μιλάω) αυθεντικά, αλλά και πάλι μιλάμε για 2-3 παιχνίδια το χρόνο. Πόσες 100άδες € να δώσεις πια?

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Εγώ να δεις τι αρχιπειράταρος ήμουν στα νιάτα μου! ΓιοΧοΧοΧο με ένα μπουκάλι ρούμι ! :lol:

ikonsgr

Retro Starter
antnik said:
Ότι να'ναι.....
Καλά είσαι σοβαρός τώρα; Συγκρίνεις το usb floppy emulator, ένα hitech υποκατάστατο του 21ου αιώνα, που πέραν της προσομοίωσης λειτουργίας,ΟΥΔΕΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕ HOME MICROS ΤΩΝ 80'S ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ DISK DRIVE, με το 3.5" disk drive, που είναι το ΠΛΕΟΝ "CULT" ΕΞΑΡΤΗΜΑ-ΜΕΣΟ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ ΤΩΝ 80'S;
- Το 3.5" drive ΕΙΝΑΙ DISK DRIVE, (έστω και με μισή ίντσα παραπάνω... :D ), ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΤΟ 3"!
- ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΔΙΣΚΕΤΕΣ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ!
- ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΑΙΣΘΗΣΗ, ΗΧΟΥΣ, ΚΙΝΗΣΕΙΣ, ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ!

antnik said:
Δηλαδή όταν υποστηρίζεις αυτό το πράγμα…δεν πρέπει να πουλάς καλώδια για 3 ½ , gotek και μόντες.
Συγνώμη, εσύ τι ζόρι τραβάς που πουλάω καλώδια και μόντες; Αν μπορείς πούλα κι'εσύ....

antnik said:
Δηλαδή από επιλογή σου δεν έχεις φτιάξει usb emulator? Γιατί πιστεύω ότι αν μπορούσες να φτιάξεις θα το έβγαζες στο ebay και δεν θα σκεφτόσουν το “original feeling”
1ον) Δεν έχει νόημα να κάτσεις να φτιάξεις κάτι το οποίο το έχουν ήδη φτιάξει σε 10 παραλλαγές άλλοι πριν απο'σενα!
2ον) Όταν αυτό το "κάτι" που φτιάξαν οι άλλοι, το θεωρείς "τζάμπα κόπο", αφού μπορείς να κάνεις το ίδιο πράγμα ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ, γιατί να κάτσεις να ασχοληθείς;
3ον) Χωρίς καμία δόση αλαζονείας ή υπερφίαλου εγωισμού (και όποιος με ξέρει προσωπικά το γνωρίζει αυτό) να αναφέρω μόνο, ότι εκτός από... "αστεία" πράγματα όπως... "καλώδια για 3 ½ , gotek και μόντες", που ο καθένας μπορεί να κάνει ( που προφανώς αυτό υπονοείς με αυτό που έγραψες...) , φτιάχνω και κάποια άλλα πράγματα όπως αυτό ή αυτό ή αυτό, τα οποία ΔΕΝ είναι απλά αντιγραφές από Project άλλων, αλλά 100% δικής μου έμπνευσης, σχεδίασης και υλοποίησης... :rolleyes:

antnik said:
Να πω κιεγώ λοιπόν με τι σειρά μου, ότι αυτά που σου γράφω δεν έχουν επιθετική διάθεση (απλά απάντησα με το ίδιο ύφος...), αλλά θέλω να επισημάνω ότι για ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ασχέτως "σχετικότητας" απόψεων, υπάρχουν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ (και ενίοτε ΚΑΙ κανόνες) ΚΑΙ στην τεχνολογία!
Για παράδειγμα, original feeling πολλών home micros των 80''s, σου δίνει η χρήση ενός disk drive εν έτι 2017, και σίγουρα ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση ένας usb floppy emulator (οι λόγοι αναφέρονται στην αρχή αυτής της απάντησης, και αποτελούν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ FACTS, και όχι... "σχετικές" απόψεις)

antnik said:
Για να μην μιλάμε στον αέρα, κατ'αρχάς να αναφέρω τι θεωρώ προσωπικά ως "original feelling": Είναι κάτι, ή κάποια δραστηριότητα, τα οποία ΣΗΜΕΡΑ σου δίνουν όσο το δυνατόν την αίσθηση,το συναίσθημα, δηλαδή το... "feelling" του ΤΟΤΕ!
Με βάση τον ανωτέρω ορισμό λοιπόν, θα σου απαντούσα ότι ,ΝΑΙ ακόμα και η πειρατεία στα home micros games, ΗΤΑΝ κομμάτι του original feelling των '80's, αφού ανεξάρτητα από ηθικής η νομικής άποψης, ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΒΙΩΣΑΜΕ ΤΟΤΕ! ;)

clemenza

Retro Addict
Comrade
Χμμμ... Κατά την ταπεινή μου άποψη δεν νομίζω ότι χάνεις το original feeling με το συγκεκριμένο περιφερειακό. Αν κάτι με χαλάει είναι η εμφάνισή του περισσότερο (θα προτιμήσω το εξωτερικό, που μπαίνει στον floppy drive connector στην πίσω πλευρά του Amstrad) και το γεγονός ότι πρέπει κανείς να μετατρέψει τα .dsk αρχεία. Φυσικά, το τι θεωρεί ο καθένας ως "original feeling" είναι εντελώς υποκειμενικό και, όχι μόνο αυτό, αλλά μεταβάλλεται με τον καιρό, αλλά και με τις διαθέσεις του. Προσωπικά δεν με χαλάει ποσώς η λύση της αντικατάστασης του 3" disk drive με ένα 3,5" - αυτό έχω κάνει, άλλωστε - αλλά άνετα θα μπορούσε κάποιος να μου πει ότι ξεκ******σα το μηχάνημα και θα έπρεπε να το έχω αφήσει όπως ήταν. Συνεπώς, στον ένα αρέσει το ένα, στον άλλο το άλλο - σεβαστές και οι δύο απόψεις.

Άλλωστε, δεν εντόπισα τέτοιον υπέρμετρο ζήλο όταν πρωτοκυκλοφόρησε το Gotek, τότε που όλα τα "ξεφτέρια" πήγαν ελαφρά τη καρδία και κατέστρεψαν την πλευρά του disk drive στις 500άρες τους για έναν αμφιβόλου ποιότητας και δυνατοτήτων floppy disk drive emulator! :eek:

Κι όσον αφορά το "original feeling" δεν νομίζω κανένας από εμάς να χρησιμοποιεί ακόμα κασέτες με τον Spectrum του, έτσι δεν είναι; :cool:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Περί πειρατείας...

Lekkas, Theodoros. "Software Piracy: Not Necessarily Evil - or, Its Role in Software Development in Greece". In: Knowledge Management and Intellectual Property: Concepts, Actors and Practices from the Past to the Present, ed. by Stathis Arapostathis and Graham Dutfield, 85–106. Cheltenham: Edward Elgar, 2013.

Lekkas, Theodoros. "Legal Pirate Ltd. Home Computing Cultures in Early 1980s Greece". In: Hacking Europe: From Computer Cultures to Demoscenes, ed. by Gerard Alberts and Ruth Oldenziel, 73–103. London: Springer, 2014.

Κάποια στιγμή θα το αναλύσουμε πολύ βαθειά το θέμα...

ikonsgr

Retro Starter
clemenza said:
Χμμμ... Κατά την ταπεινή μου άποψη δεν νομίζω ότι χάνεις το original feeling με το συγκεκριμένο περιφερειακό. Αν κάτι με χαλάει είναι η εμφάνισή του περισσότερο (θα προτιμήσω το εξωτερικό, που μπαίνει στον floppy drive connector στην πίσω πλευρά του Amstrad) και το γεγονός ότι πρέπει κανείς να μετατρέψει τα .dsk αρχεία. Φυσικά, το τι θεωρεί ο καθένας ως "original feeling" είναι εντελώς υποκειμενικό και, όχι μόνο αυτό, αλλά μεταβάλλεται με τον καιρό, αλλά και με τις διαθέσεις του. Προσωπικά δεν με χαλάει ποσώς η λύση της αντικατάστασης του 3" disk drive με ένα 3,5" - αυτό έχω κάνει, άλλωστε - αλλά άνετα θα μπορούσε κάποιος να μου πει ότι ξεκ******σα το μηχάνημα και θα έπρεπε να το έχω αφήσει όπως ήταν. Συνεπώς, στον ένα αρέσει το ένα, στον άλλο το άλλο - σεβαστές και οι δύο απόψεις.

Άλλωστε, δεν εντόπισα τέτοιον υπέρμετρο ζήλο όταν πρωτοκυκλοφόρησε το Gotek, τότε που όλα τα "ξεφτέρια" πήγαν ελαφρά τη καρδία και κατέστρεψαν την πλευρά του disk drive στις 500άρες τους για έναν αμφιβόλου ποιότητας και δυνατοτήτων floppy disk drive emulator! :eek:

Κι όσον αφορά το "original feeling" δεν νομίζω κανένας από εμάς να χρησιμοποιεί ακόμα κασέτες με τον Spectrum του, έτσι δεν είναι; :cool:

Αντε πάλι με τις απόψεις, τις "σχετικότητες" και τις υποκειμενικότητες....
Ρε συ dony, ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Ο USB FLOPPY EMULATOR ΜΕ ORIGINAL FEELING;
-Υπήρχε usb την δεκαετία του '80;
-Χώνεις με δύναμη και γρήγορα δισκέτες στον usb floppy emulator; :D
-Ακούς τους χαρακτηριστικούς ήχους του βηματικού μοτερ της κεφαλής, το συνεχές "χις, χις" που κάνει ο μαγνητικός δίσκος καθώς περιστρέφεται με usb floppy emulator;
- Θα ακούσεις ποτέ το γρύλισμα του drive και το ανατριχιαστικό μύνημα "read error, retry ignore or cancel" με usb floppy emulator; :rolleyes:

ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (τα οποία ΜΟΝΟΝ με ένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ DISK DRIVE μπορείς να τα βιώσεις ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ORIGINAL FEELING", ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ; Το λαμπάκι που αναβοσβύνει στο usb floppy emulator ή η τσίρλα από την μόντα για ήχο που βάζουν κάποιοι για να έχουν... "original feeling" ; :rofl:

Ημαρτον ποια!

clemenza

Retro Addict
Comrade
ikonsgr said:
Αντε πάλι με τις απόψεις, τις "σχετικότητες" και τις υποκειμενικότητες....
Ρε συ dony, ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Ο USB FLOPPY EMULATOR ΜΕ ORIGINAL FEELING;
-Υπήρχε usb την δεκαετία του '80;
-Χώνεις με δύναμη και γρήγορα δισκέτες στον usb floppy emulator; :D
-Ακούς τους χαρακτηριστικούς ήχους του βηματικού μοτερ της κεφαλής, το συνεχές "χις, χις" που κάνει ο μαγνητικός δίσκος καθώς περιστρέφεται με usb floppy emulator;
- Θα ακούσεις ποτέ το γρύλισμα του drive και το ανατριχιαστικό μύνημα "read error, retry ignore or cancel" με usb floppy emulator; :rolleyes:

ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (τα οποία ΜΟΝΟΝ με ένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ DISK DRIVE μπορείς να τα βιώσεις ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ORIGINAL FEELLING", ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ; Το λαμπάκι που αναβοσβύνει στο usb floppy emulator ή η τσίρλα από την μόντα για ήχο που βάζουν κάποιοι για να έχουν... "original feeling" ; :rofl:

Ημαρτον ποια!
Άρα μου λες ότι αν δεν έχεις όλα τα παραπάνω (που μάλλον ελαττώματα παρά προτερήματα είναι) χάνεις το original feeling; Δηλαδή το ότι χρησιμοποιείς τον ίδιο τον Amstrad και όχι κάποιον emulator δεν παίζει ρόλο; Και πάλι, δεκτό, αυτή είναι η άποψή σου και είναι απολύτως σεβαστή - μην προσπαθείς όμως να με πείσεις ότι θα πρέπει σώνει και καλά να έχω κι εγώ την ίδια! :lol:

Και, ξαναρωτάω - στον Spectrum χρησιμοποιείς ακόμα κασέτες; Στον 64άρη δεν δούλεψες ποτέ κάποια παραλλαγή του SD2IEC; Εκεί χάθηκε το original feeling; Γιατί, πίστεψέ με, όταν παίζω Manic Miner στον γομολάστιχα στην CRT τηλεόραση εγώ προσωπικά νιώθω το original feeling, κι ας έχω φορτώσει το παιχνίδι από SD καρτούλα μέσω του SMART card interface! :cool:

ikonsgr

Retro Starter
clemenza said:

Kοίτα, αν και δεν είχα ποτέ μου spectrum ή υπολογιστή με κασέτα (ξεκίνησα με 6128 το '85), η αλήθεια είναι ότι, καλό και άγιο το "original feeling" αλλά μέχρι ενός σημείου! :D
Γιατί με δισκετούλες, ακόμα και σήμερα, δεν νομίζω να έχει κανείς πρόβλημα να περιμένει 20-30sec που θα κάνει να φορτώσει ένα παιχνίδι στον amstrad (ούτως ή άλλως και με usb floppy emulator τον ίδιο χρόνο κάνει, αφού πάλι τον παλιο καλό και ΑΡΓΟ floppy controller του home micro χρησιμοποιεί... :rolleyes: ), αλλά το να περιμένεις 6,7 ή 10 λεπτά να φορτώσει απο κασέτα.... Γ@@@@@@ΜΗΣΕ ΤΑ! :rofl:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Ναι, ξέρω...ακόμη και DAT-Alex μου της έβρεξε τότε...και θέλω να λέγομαι και purist γιατί παρόλο που ξεκίνησα με MAME και emulators, το έχω ρίξει στα originals....